Azt hittem, meghalok, úgy tört rám, hirtelen a pánik!

Azonos élménnyel segítségre lelhet másoknál

 

Nelli külföldről költözött Magyarországra 20 éve. Művész volt a keleti blokkban. Édesanyját temette el és rá 10 napra jött a roham. Egy fesztiválon. De a produkciót lefújni nem lehetett. Azt gondolták, becsípett, kicsit többet ivott. Azután, hogy elkezdett mesélni a kollégáinak, mi is történik vele, és nem érti, szépen, lassan előjöttek azok a baráttá emelkedett társak, akik már átéltek hasonló rohamokat. Jöttek a beszélgetések, hozták a könyveket, mögötte álltak, támaszt nyújtottak.

Nellivel ez 25 éve történt. Említette, hogy a mentő, az ügyeletes orvos megjelenése hozta az enyhülést, de a tartós felépülést a baráti beszélgetések és a könyvek adták.

Így indult el az AA is. Az Anonym Alkoholisták közössége. De nem csak alkoholistákon segít ez a fajta közösségi erő. MINDENKIN! Aki valamilyen problémával, annak démonaival harcol. mert bizony gyakran maga a probléma kezelhető, de a körítés, melyet generálunk, mely generálódik, sokkal erősebben pusztít. Az önostorozás, az erős, magunk felé forduló kritika, minősítgetés, a bírálat. A hitünk vesztése, a magány, a befelé fordulás,a  bezárkózás. A tudatlanok pocskondiázása („Biztos gyógyszerezik, piál, drogos! Szimulál, hogy sajnáltassa magát, hogy elérjen valamit!”)

Legjobb módszer, hogy csak azok felé forduljunk, akik szeretettel, empátiával, bizalommal meghallgatnak bennünket, fenn tartanak. Törékenyek vagyunk az ökölcsapásokra. Óvatosan, csendesen csússzunk ki azok lihegő megsemmisítésre törekvő atomtámadásai elől, akik önmaguk is valamilyen problémával, önismereti hiánnyal, intimitászavarral küzdenek. Elég nekik a maguk baja, ne vegyük fel még mi is. Mert lehúz ahelyett, hogy tartana, felemelne.

Elárulok egy nagy titkot! A szakemberek (a jó szakemberek) sikerességének a titka, hogy beszéltet, meghallgat, irányított, időnként jól elhelyezett kérdéseket tesz fel, példákat hoz mások életéből vagy alkalmanként a sajátjából. A leghatásosabb „placebo”! Gyógyír. Mert hatással van ránk és beindulnak a belső, öngyógyító, építő folyamataink.

A kisgyermek, ha fél este, elesik, féltékenyen fáj a szíve a kistestvér érkezésével megnyugvásra lel, ha hüppögő fejecskéjét mellkasunkra fektetjük és szüntelen öleljük, simogatjuk, esetleg egy színes jövőképet vetítünk („Akkora nagy a szíve anyának és apának, hogy az új kistesó is belefér és téged még jobban szeret!”).

 

Hajtsuk mi is fejünket, szavainkat megértő fülre, engedjük ki a szelepet és mondjuk-mondjuk. Vagy esetleg írjuk ki magunkból. Azért érdemes értő társsal, szakemberrel megosztani, mert ő kívülről, a realitás talaján és annak kontrolljával képes egy-egy érzékeny pontnál fülön csípni bennünket.

Szép, beszélgetős napokat kívánok ezekben az enyhült nyári napokban!

Bagi Éva

Bünti és kiemelt kockázat a biztosítónál

Az életed biztosított…biztos lehetsz az életedben

Emma 38 éves, pici gyermekére megtakarítással egybekötött biztosítást könek a férjével. Emma nevére, hosz a biztosított személye csak egy lehet. És a lejárati kedvezményezett a kisgyermek, aki 18 éves korában felnyalábolhatja a szorgalmasan összerakott pénzt és kez vele, amit legjobb belátása szerint szeretne. Szülei azt remélik, addigra már sikerül egy stabil értékrendszerrel rendelkező kisasszonyt faragni a gyermekről. Igenám, de a biztosítási közvetítő, aki mellesleg tisztes végzettségéből 25 év után erre kényszerült telefonál: “Emma, véletlenül kipipáltam, hogy részt vettél az elmúlt 5 éveben addiktológiai kezelésen, újra kell írni a papírokat és egy nyilatkozatot alá kell írnod, hogy ilyen problémád sosem volt.” Emma:”Hm. Ok, gyere.” Következő találkozásukkor Emma elmondta az ügynöknek, akkor itt most tisztázni kellene valamit. “Nem gondolta volna, ugye, hogy én 4 éve bevonultam egy intézetbe, hogy rendezzem az életem.” Ügynök:”Elvonóra ment?” Emma: “Féléves addiktológiai rehabilitációra. Nem elvontak tőlem valamit, hanem visszakaptam mindent.” Ügynök:” Ezesetben gond van. A férjére kell kötni a biztosítást, mert nagyon megugrik a kockázat, ezért nem éri meg az Ön nevén hagyni. Elvenné a gyerek megtakarításától a pénzt.”
Jeges pengeként hasított ez a nyers válasz Emmában. Majdhogynem 5 éve mindent megtesz a józanságáért, az egészségéért,a  családjáért. Testileg, szellemileg, lelkileg és egzisztenciális téren is stabilabb, fittebb, rendezettebb, mint sok “egészséges” ember maga körül. Érzékenyen figyel a gyermekeire. Méghogy ő veszi el tőlük a pénzt. Méghogy ő lenne a nagy rizikó. A megemelkedett kockázat? Nincsenek tisztában a szabály alkotói a betegsége természetével. Mondják inkább azt, ha a szenvedélybetegségéből adódóan következik be a baleset, a balesetből származó rokkantság vagy  ahaláleset, akkor nem fizetnek, egyébként pedig kezeljék a normális kockázati kategóriában.
A sors fintora volt, hogy a férjére sem érte meg kötni a biztosítást, mert ő a kora miatt (idsebb 3-4 évvel) ugyanabba a kockázati kategóriába tartozik egészségesen, mint a józan, szenvedélyes-alkoholbeteg (egyébként kicsattanóan egészséges) felesége.
A szenvedélybetegek, akik már évek óta józanok, dolgoznak magukon. Pontosan ismerik a betegségük természetét. Bármikor visszaeshetnek pár napra, több hétre vagy végleg. Ez hozzá tartozik a szenvedélybeteg mivoltához. De, hogy diszkriminálják őket azért, mert van egy ilyen nehéz előtörténetük és büntessék, mert ebből kitartó változási munkával kilábalt, az méltatlan. És rímel a társadalom szemvedélybetegekhez való hozzáállásához: megbélyegzettek, lenézettek, diszkrimináltak, minősítettek. Pont azok, akik a 12 lépéses programjukkal, a mindennapos önmagukra-figyeléssel megbízhatóbb tagjai erkölcsi, szociális, etkai, egészségtudatos értelemben a társadalomnak, mint sokmindenki más. Mert ők egyszer már mindent elvesztettek. És segítséggel rátaláltak egy olyan útra, amiért hálásak, amiért minden nap köszönetet mondanak. Ők lennének a magasabb kockázati faktorral bíró emberek. Inkább mintaértékű az, ahogyan élnek. Értékeljük hát!

Szeretettel: Bagi Éva

Kérdezzenek bátran:

http://valaszkereso.nlcafe.hu/szakertonk/1350521