Kikészítem magam, miért ne készítenék ki másokat?!

Ne legyél éhes, ne legyél mérges! Ne legyél álmos és ne legyél magányos!

 

Az alcímben szereplő dolgok egy kb. 18 éve sikeresen józanodó alkoholista szájából hangoznak el. Rendre, az egyik AA-gyűlésen, a Civil Pincében. Ő bölcsen, sok tapasztalással és az útján kísért felépülővel, a tarsolyában mondogatja ezt. Hogy mit jelentenek ezek az alcím-mondatok?

Kezdem a végén. Hogy lehet 18 éve józanodni? Hát úgy, kérem, hogy azóta nem ivott az illető alkoholt, de minden nap törődik a józanságával, a  felépülésével, a boldgságával. Mert tudja, hogy neki az egy pohár túl sok…a vödör meg túl kevés. Nem csupán azzal törődnek a sikeresen józanodók, a  felépülők, hogy absztinensek maradjanak. Mert ők csak száraz alkoholisták. Nem boldogak, vérrel-verejtékkel állják meg, hogy ne igyanak. A józanodók törődnek önmagukkal, a környezetükkel és megtalálják a számukra megfelelő egészség-élet-töltekezés-módokat. Mitöbb, a stresszkezelési technikájuk is akadémikusan cizellált.

Ehhez tartoznak a legalapvetőbb fiziológiai stabilitás-tényezők: az élettani hajtóerőink nyugalomban tartása.

 

A minap egy általam nagyon tisztelt szakember engem fizioterapeutának nevezett. Boldog voltam. Mert élettanász vagyok (fiziológus), aki változási munkával (terápia, konzultáció) fogalkozik. Legyen az testsúlykontroll/táplálkozási zavar, társfüggés, szex-dependencia vagy éppen szerfüggés.

A lényeg ugyanaz. Első lépésben hozzuk rendbe legalapvetőbb működési aspektusainkat: ne legyünk éhesek, szomjasak, álmosak-fáradtak, extrán stimuláltak (pl. rengeteg, magas glikémiás indexű cukorral telítettek, mert az is stresszor! De erről máskor).

Nem csak a józanodással, a társunkhoz való viszonyunk egészséges megtalálásával, a belső kontroll megszerzésével,a  mértékletességgel foglalkozunk a konzultációs ülések során.

Ennél is sokkal többel. Amit evidensnek gondolnak sokan, mégsem illesztik rendszerben a nepirendjükbe, és ezért vannak, akik 2 hónap után is nehezen indulnak.

 

Nem tudjuk megszerezni a lelki békénket akkor, ha kimarad a reggeli, az ebéd vagy a vacsora. Vagy ne adja a rendszertelenség, mindhárom!!! Ajjaj… A baba is sír, ha éhes Vígasztalhatatlanul. Mi nem sírunk. Inkább remegünk, ver a hideg verejték, frusztráltak, depresszívek leszünk, hányingerünk van, fáj a felünk, dekoncentráltak és aggresszívek leszünk. Hozzuk a hipoglikémiás tüneteket és egyből azt gondoljuk, hogy pszichiátriai esetek vagyunk, itt a vég.

RENDSZER! Füzettel, ha kell. Szépen meg kell tanulni a napi háromszori (nem több, mert az rettenet módon hízlal) étkezést. Mint a fogmosást kiskorunkban. Ugye, az sem volt egyszerű. Vagy a bringázást. Ma meg fütyürészve megy (hogy az úszást ne is emlegessük. Azt azért inkább madárdal nélkül!).

Ha rendben az evés, nézzük a folyadékbevitelt. Óránként 2-2,5 deciliter, lehetőleg tiszta víz! Viszi a zsírt, javítja a memóriát, segíti az agyi működés,a  nyugodt pihenést és támogatja az élettani működést. Ami az élettel harmonizáló, nem az önpusztítással.

Ha ezt kipróbáltuk, jöhet a két másik almenünk: ne legyünk mérgesek és társtalanok!

 

De ezt hagyjuk egy következő alkalomra. Addig kellemes gyakorlást kívánok. Csodára fognak lelni. Mindemellett nagy veszteségekkel számolhatnak: egy regiment tünetük, panaszuk elpárolog és úgy fognak aludni, mint a kisbabák. Ha mégsem, lépünk egyet tovább!

 

Szép hétfőt és szép hetet kívánok szeretettel: Bagi Éva

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció