Tegnap éjjel olvastam egy pénzügyi szakembernél ezt a sort. És nagyon tudtam vele azonosulni. Én annyit szoktam említeni az ügyfeleimnek, hogy igen-igen, szépek az elméletek, de mi van akkor, amikor kisétálsz ezen az ajtón?
Higgyük el, hogy van még hátra 20-30-40!
Jól hangzik, mindezért sokat tehetünk, hogy kézben tartjuk az egészségünket folyamatos ellenőrzéssel, odafigyeléssel.
De mi van akkor, amikor ez valóban bekövetkezik? Felmérések tanúsítják, hogy az emberek nagy része nem reálisan tervezi meg a várható, “nyugdíj” utáni élettartamát. Nos, mintegy 10 évre tervez az emberek zöme…de a lelke 20 évre számít. Vagy többre. Ha nem is nézzük a várható élettartamot, amit a ksh.hu nem túl barátságosan jósol meg, akkor nekem mondjuk papíron még 25 évem van hátra. Én nem így tervezem és megteszek sok-sok mindent azért, hogy ne az átlaghoz tartozzak. Mert, ugye, az átlagba beletartozik sok mindenki lent is, fent is! Sőt! Szeretnék megelőlegezni magamnak összesen 100 évet! Innentől 53-at. Talán még az unokáim jövőjét is figyelhetem majd!
Tegyük fel, hogy az egészségtudatos embereknek, akiknek -hozzám hasonlóan- még alsós korú vagy mindenesetre általános iskolás gyermeke van közel 50 évesen, oda kell figyelni még vagy 25-35 évig, hogy teljesíthessük kötelességünket. Támogathassuk gyermekeinket.
Ez a téma nem könnyű egy kicsit sem, de jobb most összekaparni magunkat, mint sajnálkozni azon, amilyen kínos helyzetben esetlegesen találni fogjuk magunkat előkészületek nélkül, szinte biztosan.
Nézzük a számokat. Ha én 20 év múlva – amikor elérem a nyugdíjas éveket (67 éves nyugdíjkorhatárral számolok) – szeretném megtartani az életszínvonalamat, akkor havi 200-300 ezer forinthoz kellene jutnom. Ekkor már reményeim szerint a gyermekeim is munkába állnak, támogatni tudom őket, de a maguk urai lesznek. Két fős háztartásnak 600 ezer forinttal számolok, ami éves szinten 7.2 millió forint bevételt jelent.
Hát, az nem kellemes. Nézzük, mit tehetek ezért a célért MOST!
Először olyan dolgokat írok le, amin már túl vagyunk, kipróbáltuk és működik. Azután olyanokat is érintek, ami a mi életünknek nem része, de másoknak segíthet.
A legfontosabb az energia és a rezsin való megtakarítás. Azon csak azt lehet, véleményem szerint. És ebben a kérdésben igyekszem eljutni az önfenntartásig, a függetlenedésig!Ez ma már nem lehetetlen elképzelés.
Mosószódával mosunk 7 éve. Megszűnt az ekcémám, a heti 10 (!) mosáson mi éves szinten 1.2 millió forintot spórolunk. Visszacsentem a fehér mosáshoz a fehérítő mosószert alkalmanként, de az nem nem feltétlenül szükséges.
A perlátor használata nem minden csapnál praktikus, de összességében 70%-kal (!!! nem 70 %-ra) csökkenthető vele a vízszámla. A konyhai csapról ledobtam, mert borzasztóan visszafogja a főzési műveleteket, amikor fazekakat vagy vízforralót kell beizzítanom. A vízszámlán való spórolás így éves szinten kb. 140.000 Ft. Ezt 2013-ban számoltam ki, amikor Ökomama képzésre jártam.
Az ásványvízről évekkel ezelőtt átálltunk a vízszűrőre. Egyszeri 180.000 Ft-os befektetés, éves szinten 70.000 Ft-os spórolás mintegy 7 éve.
A telefonköltségeket Voda Red-re cseréléssel fix díjra állítottuk a telefon és internetszámlánkat, és idén csatlakoztunk a férjem céges csomagjához. A Voda Red minőségi változást hozott az életünkbe. Ezen mintegy 60.000 Ft-ot spórolunk éves szinten, pontosan nem számoltam.
Kéthetente van egy segítségünk a vasalás-takarítás frontján. Arra alkalmanként mi 10.000 Ft-ot szánunk. Azon úgy spórolok, hogy plusz munkát vállalok. A család is csinálhatná együtt, de mi így is keveset tudunk együtt lenni, ezt máshogyan kompenzálom. Ha spórolnék itt, éves szinten 240.000 Ft-ot tudnék megtartani ezen a területen.
Jöhet a konyha! Nagyon figyelek arra, hogy amikor csak tudok, házikosztot készítsek. És a maradékokat is kreatívan használjam. Ezt nem számolgatom. Nem veszünk, nem eszünk, nem iszunk mérgező készételeket jellemző módon (chips, kóla, cukorkák, stb…) Egyszerűen nem része az életünknek. Erre egyesek havi szinten 30.000 Ft-ot költenek. Számolják ide az ÖSSZES élelmiszernek nem mondható terméket és két hónapig kövessék figyelemmel. Ha ez az átlag 30.000 Ft helyénvaló, akkor az éves szinten 360.000 Ft.
Hetente 2-3-szor húsmentes napot tartunk. De inkább úgy fogalmaznék, hogy arra törekszem, heti 3-4-szer egyenek tiszta, alacsony zsírtartalmú fehérjeforrást, húst a gyermekeim. Hal, csirke, tojás, vadhús, növényi eredetű fehérjék… Ez egy jó hosszú téma. Szakaszoltan eszünk. Gyerekeknek reggeli, tízórai, ebéd, uzsi és vacsora. Nem összevissza valamit. És nem hajigáljuk ki a maradékot az esetek 80 százalékában. Persze, nem vagyunk szentek.
Az iskolai étkezésen sokat meg tudunk takarítani, és a felesleges impulzuscikkek figyelmen kívül hagyásán még többet spórolunk. Még csak azt számoltam ki, hogy nyáron 50 ezer forinttal többe kerül a család étkezése, amikor otthon vannak a gyerekek és napi ötször esznek. Ha úgy vesszük, a közétkeztetés 150.000 forintnyi spórolást nyúlt nekünk. (A karácsonyt s belevéve).
Nem dohányzunk. Abba csak boldogsággal gondolok bele, hogy ezen havi szinten 30.000-50.000 forintot spórolnánk, ami éves szinten átlagosan 480.000 ft. Ez nagyon nehéz, tudom. De le lehet tenni ezt a függőséget. Szívesen segítek. Ennek a töredékéért.
Én mostanában, hogy az autóm 3 hete Veszprémben rostokol, észrevettem, hogy a havi 2 tankolást (10.15 ezer forint), a parkolás díjakat nem dobálom ki. És máshogyan berendezkedve képes vagyok használni a BKV gyönyöreit töredékáron. Ebben még fejlődnöm és erősödnöm kell, de havonta 20-30.000 Ft megtakarítást tervezek ebből adódóan. Az éves szinten minimum 240.000 Ft.
Nekem fájdalmas, de a cél érdekében megéri, hogy nem járunk gyakran moziba, időnként jutunk el színházba, a szórakozás költséghatékony módját választjuk. Tudom, hogy ez a lemondás nekem a legmegterhelőbb az életemben, de az megnyugtat, hogy a gyermekeimnek és önmagamnak a jövőjéről kell gondolkodnom. Lassan úgyis csak a hátukat látom, nem olyan nagy teher az a 16-20 év ezen a téren. Könyveket elektronikusan vásárolom meg, könyvtárba járok, filmeket online nézek. Nem járatok magazinokat. (Bár, a Kindle előfizetéseket most tervezem újraindítani).
Mivel ezekről a költési szokásokról Zozi születési idején leszoktunk (2008-ban) -nem nagyon volt segítségünk a szabadidő gyakori élvezéséhez- fogalmam nincs, mennyi ez a megtakarítás. Ki-ki írja össze magának. Ha nem megy, szőrösszívűen megyek és segítek.
Én a cégemben a honlap megszüntetésével nagyon ugrottam. A rendelőt kiadom.
Költözéskor és a hajózás szeretetével megtanultuk, hogy elég, ha mindenből csak egy darab van a háztartásban. MINDENBŐL. Az extrán helyet foglaló dolgokat eladtuk vagy bedobozoltuk a gyerekek új otthona indításához. Nekem már unokadobozom is van. 😉
Márkahű vagyok és nem csapongok, így az arckrémemtől kezdve a cipőn át tudom, mikor-mit engedhetek meg magamnak és az kb. mennyibe fog kerülni. Igen, két pár csizmám van. Egy fekete, nagyon elegáns. És egy hasított bőr, barna, inkább country stílusú. De egyik pontosan 11 éve, a másik kb. 5 éve jól érzi magát nálam. Az egyik 38 ezer helyett 17 ezer forint volt, meg kellett kicsit varratni hátul. Találtam hozzá a Hercegprímáson egy isteni susztert. A másik 25 körül. Gyönyörűek, szépek, vigyázok rájuk. Ez van….Máshol élem ki a női vegyértékeimet! Például cserélgetem a körömlakkom színeit és nem géllakkoztatok, mert az az én életritmusomba sajnos nem illik bele. (Mert például falat mászok ;-))
Bútort vadonat újat évek óta nem vettünk. Kivételt képez a konyhabútorom, amivel kapcsolatban 9 (!) asztalosmestert kérdeztünk meg. Mintegy 1 millióval lett volna több az egyébként vágyott kézműves csoda. Így az IKEA mellett döntöttünk. Majd, az utolsó otthonunkban lesz faragott. Kinézzük a vágyott darabokat, szépen megtervezem egy lakberendező szemével az összehatást és a férjem, Robi felkutatja a legjobb állapotban levő és legjobb árú darabot a neten. HASZNÁLTAN. Ez a fajta megtakarítás alkalmanként több százezres ögondoskodáshoz járul hozzá.
A gyerekek ruháit az esetek 80 százalékában örököljük a testvéreméktől, kapjuk barátoktól vagy megveszem barátoktól. Sok ruhájuk van, de ezen nem tervezek spórolni. Ennyit teszek az ügy érdekében, hogy 2-3 hónapig használható ruhát NEM veszek újonnan.
Mert én hiszem, hogy van még hátra 40-50 évem.
A nyugdíjas éveimre az állami nevetségesen méltóságon aluli járulék mellé a felét össze tudom spórolni. A másik felét passzív jövedelemforrásból fogom finanszírozni.
Hogy mi az a passzív jövedelemforrás, erről a következő blogban írok.
Mennyit sikerült Neked összeírnod? Érdeklődéssel várom a visszajelzéseket, ötleteket vagy hívásaitokat, ha segíthetek! A megspórolt összeget betehetjük nyugdíjcélú megtakarításba! Hívjatok és személyre, szükségletekre és lehetőségekre szabott ajánlatokat teszünk!
Szeretettel:
Bagi Éva Eszter
+36302208392
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: