Hiszen egy rohadt, beszámíthatatlan alkoholista nő, mit ér a szava???!! – Lány a vonaton

Ha valaki nem látta még a filmet vagy nem olvasta a könyvet, még ne olvassa el a blogot. Nem célom lelőni a történetet, de amiért a billentyűimhez most ezt rendelem, az az aktualitás. Belefutottam egy filmbe valamelyik csatornán. Nem volt időm végignézni egyszerre, két részletben láttam, de nem hagyott nyugodni, míg a végére nem értem. Újra és újra elő fogom majd venni. Akár konzultáción, akár csak úgy. Könyvben is megjelent, még nem olvastam.

Tankönyvi társ-, és szerelemfüggés, alkoholizmus, családon belüli erőszak, meddőség ábrázolódik itt, kérem, szépen – A lány a vonaton (The Girl on the train).

A karácsony nem csak az ajándékozás, a szeretet ünnepe, a megváltó eljövetelének emlékezete. Hanem az elcsendesedéséé is. A komoly önvizsgálaté.

Járok egy képzésre, ahol sérült gyermekekről tanulunk. Hogy őket hogyan lehet megérteni, hogyan lehet a közelükbe férkőzni, fejleszteni, segíteni. Főleg úgy, hogy ők bizony mozgósítják a béketűrést. BTMN-es gyerekek. Trauma érhette őket. De, ha nem is „papírosak”, én most a traumát ért gyerekekről is írok. Hogy ők „neveletlenek”, kezelhetetlenek, szeretetet, figyelmet követelnek. Erőszakosan, megállás nélkül. Sok-sok energiát elvéve a pedagógustól.

És ahogy tanultunk a csoporttársaimmal, addiktológiai konzultánsként hozzászóltam vagy kérdeztek az addikcióról. A betegség természetéről. Mert pedagógus képzésen nem mélyednek el benne, nincs fogalmuk azzal kapcsolatban, mit él át egy gyermek ilyen családokban, ilyen szülőkkel.

Kép: Lány a vonaton (The Girl on the Train – Film 2016)

A lány a vonaton Paula Hawkins fantáziája nyomán ebből nyújt egy töményebb merítést. Nem csak fantázia működik a filmben. A realitás is ott van. Hogy az írónőnek honnan vannak ilyen elemi információi ezekről a függőségekről, azt homály fedi, azonban tény, hogy tankönyvi. Tanítani lehetne szociális munkás, segítő, pszichológia, pedagógus képzéseken a történettel. Olyan szépen felépített.

Adott egy tönkrement házasságán magát csak szesszel túltenni akaró nő. Egy szexfüggő férj, egy társfüggő új feleség, aki annak ellenére is ragaszkodna férjéhez, hogy kiderült, már őt is megcsalja. Lám, lám, az új feleség is átfedéssel került a képbe, ő is szeretőként avanzsált. És adott egy kívülről idillinek tűnő szomszéd pár, ahol a feleség fiatalkori traumát élt át, amit nem tudott feldolgozni, nem csak a férjével, de a pszichiáterrel, a szomszéddal és valószínűleg az élő fával is kikezd, csak, hogy szeretetéhségét enyhítse és intimitászavarát kontrollálatlanul hagyja. És a férfiak szegények mindkét házban megkapták az agresszív, kőbunkó, vadállat szerepet, akik effektíve hágnak folyamatosan és ütnek, ordítanak, ha a helyzet úgy tetszik nekik. Jelzem, a verbális agresszió is agresszió! Családon belüli erőszak. Az írónő bestsellerét érdemes lenne az ő oldaláról is górcső alá venni, miért ábrázolja az összes férfi szereplőjét szexorientált baromnak. Még a pszichiátert, szegényt sem kíméli.

És jé! Egyetlen ember kezdi felfogni szépen lassan a kirakatot. Mert az nagyon idilli kívülről, a vonat ablakából, ahonnan ő látja minden nap. Ezt az idilli képet még ő is benyelte, mert hinni szeretett volna. Fájdalmában fabrikált a volt szomszédaiból egy csodapárt. Abból a pillanatképből, amit minden nap szemlélt az elsuhanó vonatablakból. Módosult tudatállapotban van, krízisben. És nem csak a napi vodkától. Attól is, hogy nem tud kikecmeregni a traumából: nem lehet gyermeke és a férje lelépett az ingatlanügynökkel, akitől már meg is született a baba és az ő általa tervezett házban élnek boldogan. Az írónő nem kímélte. Megjegyzem, a történet zseniális!

Azonban Rachel, a főszereplő lát valamit a vonat ablakból – mert minden nap elsuhan a régi házuk előtt kétszer. Valamit, ami nem hagyja nyugodni.

És itt meg is állok a történetmesélésben, még talán nem lőttem szét minden kulcsfontosságú elemet. Rachelnek nem hisz senki az égegyadta világon. A volt férje, a rendőr, a szomszéd, senki. Mert piál. Szétissza magát fájdalmában. Egy roncs. Pedig az egy kisváros, ahol élt. Találkozik volt barátokkal is a vonaton. Lisa Kudrow, de jó viszontlátni! Nagy kedvencem. Még ő is elmondja a vonaton, hogy folyamatosan látták és sajnálták azt, mennyire görény volt vele a férje. Ordibált, hazudozott, megcsalta, lejáratta, meghazudtolta és kínozta. És mit tettek? Semmit. Nézték és sajnálták.

Egy másik történet bontakozott ki egy kliensem életében. Egy családról. Ahol nagyon szigorúan bánnak a gyerekekkel. Évek óta. Agresszíven beszélnek velük, fegyelmezik, órákig a napon állították büntetésből nyáron anagylányt. Nem hagyták őket vegyülni a többi gyerekkel táborban. Kizárták őket a mínuszkban, hogy jól viselkedjenek. Verték is őket. Az egyikőjüket biztosan. Sokan tudnak róluk évek óta. És mindenki hallgatott.

Ezek a gyerekek már védelemben vannak. A filmbeli Rachel szerencséje egy vadidegen ember volt (lehetett volna, ha hagyja), például, a vonatról, aki segíteni akart neki. Aki látta, hogy baj van és segíteni szeretett volna. Legalább felállni. Nem tudott, de megtett egy lépést efelé.

Karácsonyra azt kérem, gondolkodjanak el azon, a környezetükben kinek van szüksége egy ölelő karra, egy segítő kézre, egy értő fülre. Lépjenek oda és jelezzék, hogy számíthat Önökre a bajban levő. Akár gyermek, akár „kirakat” feleség, akár bántalmazott. Ha nem tudják, hogyan segíthetnek, keressenek egy szakembert, aki a bántalmazottakon tud segíteni. Vagy egy alapítványt, egy szervezetet. A karácsony-szindróma kemény dolog. Talán életben marad az, aki nem élné túl ezt az idei karácsonyt, csak akkor, ha Önök közbelépnek. Ne engedjék!

Békés, boldog és elgondolkodtató ünnepeket kívánok azoknak is, akik erre nem is számítanak.

Hadd éljenek. Lélekben is a bántalmazottak!

dr. Bagi Éva Eszter

+36302208392

Egészségmentor, addiktológiai konzultáns

Csak okosan, ha már szájalunk! – Az önérvényesítés kommunikációja

Hány olyan beszélgetést tudunk említeni párkapcsolatainkból, mely megnyugtatóan és nem ajtócsapkodással zárult? Aminek a végén nyertesnek és boldognak éreztük magunkat?

Nos, ha ez nem probléma, Önök művészek és a párbeszéd magasiskoláját folytatják. De mi is lehet a legnagyobb kobold a párbeszédeinkben? Igen-igen. Egy harmadik. De a viccet félretéve. Hát, az érzéseink. Amikről nem is tudunk, amikor már előresettenkednek, csak érezzük a detonációjukat. Hormonok, vegyületek, amik, ha elszabadulnak, a Jóságos sem állítja meg őket. Gondoljunk csak a várandóssàgra vagy a ciklusra. Uraim, ez gondolom, márt most fájt.

Hát, rögös út vezet odáig, hogy az érzéseinket felismerjük és karámunkba csaljuk. Hogy kiszámítsuk előre a lépéseink következményét. Esetleg előre számoljunk egy B, C, D tervvel is!

A párbeszéd az egy játék. Egy csodálatos tangó vagy keringő lehetne. De nekem inkább Capoeira. Anélkül követjük, közelítjük, megállásra késztetjük vagy nyargalásra a másikat, hogy ő megsérülne vagy hozzáérnénk. És anélkül, hogy mi padlót fognánk. A Capoeirát nem kisegerek és nem pankrátorok járják. Előbbi esetben Tom és Jerryt néznénk, utóbbi esetben ketrecharcot. Nézzenek végig néhány autentikus brazil harcművészeti táncot. „A capoeirát a brazíliai rabszolgák alakították ki és ez lett az elnyomás elleni küzdelem, valamint a kulturális tradíciók továbbadásának fő eszköze.” (Wiki).

„A capoeira filozófiája szerint a roda (az a hely, ahol a capoeirát játszák) magát az életet szimbolizálja, a roda mikrokozmosza mintegy tükröt tart az életnek, ahol a valódi ellenség sokszor önmagunk. A filozófia jelentős szerepet játszik a capoeirában is, és a vezető oktatók számos fontos értéket próbálnak átadni tanítványaiknak: Respeito (tisztelet), Responsabilidade (felelősségteljesség), Seguranca (biztonság), Malicia (ötletesség) és Liberdade (szabadság).„

Sok-sok asszertív kommunikáció-leírás található módszertani kézikönyvekben, a neten, egyéb helyeken. De mindegyik talán egy kicsit nyakatekert és elsőre nem feltétlenül hasznosítható gyakorlat mindenki számára. A kommunikáció ugyanis egy életveszélyes játék. Mint maga a capoeira volt eredetileg. A szabadságért küzdöttek! Azonban, ha figyeljük az érzéseinket, tudjuk, hogy mit szeretnénk, és szemünk előtt tartjuk a tiszteletet, a felelősségteljességet, a biztonságot, az ötletességet és a szabadságot, már megnyertük az ügyet és a másikat is úgy, hogy ezzel ő is nyert.

Sótartójáték: kézbe vesszük a beszélgetés helyszínén a sótartót és az beszél, akinél az van. Közben a másik őrülten figyel.

Amikor megkapta a sótartót, reagál egy baromi nagyot pozitívan. És utána összefoglalja, hogy mit értett meg abból, amit a másik mondani szeretne. Ha nem stimmel, vissza a sótartó, újrapróbálkozás. Nem baj, semmi gond, nehéz időnként elmondani pontosan, mit is akarunk igazán. Konzultáción és tanácsadáson a nyolc lépéses célmeghatározásnál az első lépésen dolgozunk vagy egy órácskát. Magán a célon.

Tehát, újra sótartócsere, pozitív reagálás, visszatükrözés és a másik mondja el az érzéseit, a témával kapcsolatos gondolatait. Kihangsúlyozom: A TÉMÁVAL KAPCSOLATOSAKAT. Másik téma az másik felvonás.

És, ha kijátszottuk magunkból az egész problémát mind egy szálig, jöhet a boldogság, az öröm, a pihegés vagy egy új kör (rhoda) az élet színterén.

 

Respeito (tisztelet)

Responsabilidade (felelősségteljesség)

Seguranca (biztonság)

Malicia (ötletesség)

Liberdade (szabadság).

Szeretnének felkészülni egy előttük álló nagy beszélgetésre?

Hívjanak! Vagy jöjjenek el mindketten! Beszélgessenek. Megtanítom Önöket művészien játszani.

 

Szeretettel: dr. Bagi Éva Eszter

+36302208392

Egészségmentor, addiktológiai konzultáns

A normál krízissel foglalkozunk együtt. Az életeseménnyel együtt járó krízissel, szenvedélyekkel!

 

Mondj igent! És aztán nagyon gyorsan NEM-et! Hogyan jutottunk a családon belüli erőszakig?

A Kapcsolatleltárral (Couple Checkup, írta, kidolgozta kutatásai alapján Dr. David H. Olson) a kezünkben, akár járunk, házasság előtt állunk, házasságban, mozaikcsaládban már reális képet kaphatunk arról, hogy hol tartunk a párunkkal. Ahhoz, hogy IGENtmondjuk lelki békével továbbra is, tanuljunk meg NEMetmondani.

Ugyanis a kapcsolatok előrevivő hajója és egyben halála is egy nem megfelelőlen használt kommunikációs rendszer. Az első helyen áll azok közt a területek között, melyek mélyen meghatározzák az üdvözítő, vagy ellenkező esetben, a pusztító mindennapokat. Ezek a területek a kommunikáció, pénzügyek, szex, gyereknevelés, személyiség, konfliktuskezelés. De egy idetartozó beosztás vagy csoportosítás szerint a származási családunkkal a kapcsolatunk, a “hozott” barátainkkal, a közös barátainkkal töltött együttlétek, az énidő megléte, a közös idő, a hitünk, a származási családból hozott batyunk.

Ugye, a jó öreg USA-beli terapeuta jótanács: mielőtt egybekeltek, egyezzetek meg a karácsonyi pulyka receptjében. Ennél szerintem bonyolultabb a magyar hagyományos menü, mármint a halszálé, a sülthal és társai.

Nos, el is jutottunk a legkényesebb és legkínosabb témához. A boldogító IGEN után érdemes megtanulni a NEM-et mondást. Félreértés ne essék, nem Makrancos Katákat és csökönyös férfiakat buzdítgatok. Hanem a kapcsolatunkban való jó érzéssel lenni szándékozás művészetének kommunikációs alapjai közül az egyik az, hogy hogyan, mikor és miért mondhatunk nemet.

Kezdjük azokkal a helyzetekkel, amikor a NEM elérkezettnek látszó.

Egy anyuka mesélte egyszer, hogy anyósa egyszer annyira kijött a sodrából, amikor a menye elmondta neki, miért nem szeretne valamit, hogy arcon öntötte Sprite itallal. (A gyerekeknek folyamatosan édességet, cukros üdítőket tett az asztalra és ezen nem egyeztek, semerre nem mozdultak.) Elteltek az évek és onnantól kezdve az anyuka nem járt anyósához, de az is fájt neki, hogy a tulajdonképpeni szituáció nem lazult, heti rendszerességgel többször etette a gyermekeket édességgel. Egyedül maradt a helyzetben és a férje is magára hagyta. Ez egy olyan kényelmetlen vagy veszélyes szituáció, amit kerülni kell, ha lehetséges. Tehát ilyenkor határozottan és önérvényesítően (erről egy következő blogban lesz szó) ki kell mondani a NEM-et. Nem anyósra, leginkább a változatlan helyzetre. Előbb-utóbb változás lesz és a gyerekek is élvezhetik a nagymama társaságát, a gyerekek édesanyja is nagyobb kedvvel fogja látogatni férje édesanyját, a gyerekek egészsége sincs kitéve kockázatnak.

Másik példa egy igen érezhető eset. Fiatal, karrierjük ívében levő pár, akik sehogyan nem egyeznek sok területen. Nem megélik, leginkább projektként űzik a kapcsolatukat. Gyönyörűek, sikeresek. Egyikőjük, a lány klasszikus értékrenddel, a férfi szabadabb erkölcsi normákkal bír. Egyik reggel, mikor a rutinszerű közös munkábameneteli beszélgetésük folyt az autóban, a férfi gyorsan elhadarta, hogy este társasozni megy a bandával és volt szerelme is csatlakozni fog. Mivel meg kellett állni az autóval a rakparton, hogy kitegye a lányt, aki válaszolni sem tudott a hirtelen lefagyástól, megúszta a dolgot. Néhány napra. Már nincsenek együtt. Ez a csetlő, botló, megúszós információközlés nem visz sehova. Legjobb, ha időt szánunk a kellemetlenebbnek tűnő beszélgetésekhez és asszertíven, egymás szemébe nézve fejtjük ki gondolatainkat, meghallgatjuk a másikat és nem félve az érzéseinktől, jogosítványt érzünk arra, hogy azt a másik felé kommunikáljuk is. Tehát legyünk közvetlenek és önérvényesítőek a NEM-et mondás közben.

A szexuális közeledés a legtipikusabb példája annak, ha valaki nem érti a NEM-et és tovább nyomul. Sajnos, itt nincs más hátra, el kell hagyni a helyzetet. Lép ki, menj arrébb! Házasságokban időről-időre felveti az a történet a fejét, hogy “megadja” magát az egyik fél a másiknak, hogy békén hagyják. Ez családon belüli erőszak. Abúzus! Akik ezt a NEM-et nem értik vagy nem tudják érvényesíteni, sürgősen keressenek szakértői segítséget.

Kép: A szexuális közeledés visszautasítása ne legyen eszköz a kommunikációhoz. De ki kell mondani a NEM-et, ha úgy érezzük, számunkra az a megnyugtató.

Forrás: https://biblicalgenderroles.com/2015/08/01/can-a-christian-wife-withhold-sex-as-a-way-to-change-her-husbands-bad-behavior/comment-page-1/

Ne lépj bele a színházba! Vannak emberek, akik annyira nem képesek felfogni a párjuk kedves, de érthető NEMleges szándékát vagy reakcióját, hogy elkezdenek poénkodni, műsorozni, mórikázni. Ilyenkor legegyszerűbb, ha kimondunk egy keményebb NEM-et és kilépünk a szócsatából, kergetőzésből. Mert ugye van, hogy a női nem, az igen és ez egy jó játék, ha mindkét fél benne van. De vannak olyan NEM-ek, amit észre kell venni vagy észig kell juttatni.

Készülj és Gyakorolj! Fantasztikus, előrevivő módszer a nehéz beszélgetésekre való készülődés. Már írtam korábban erről, de újra elővesszük itt is. Gyakran készülünk konzultáción beszélgetésre. Megtanuljuk a szabályait (helyszín, téma, időpont kiválasztása, kommunikációs stratégia, stb…), és készülünk a lehetséges kimenetekre. A félelem így sokszorosára redukálódik és nagyon szerencsésen alakulhat egy régóta beragadt történet. Tehát, van, hogy alaposan fel kell készülnünk a mondat végi NEM-re.

Ebből az egész témából én a legviccesebbnek azt a részt tartom, amikor segéderőt kell hívni a gyakorlatlan vagy agresszióval szembenálló fél mellé. Tom és Jerry jut eszembe. Amikor Jerry teljesen önelégülten küldi a macskát messzire, miközben nem is sejti, hogy a kutya mögötte szobrozik. Szeretem ezt a részt. Az egész mesesorozat a harmadik, megmentői, támogatói segéderőről szól. Persze ez csak nekem vicces, annak, akinek ezt végig kell vinnie, egyáltalán nem az. Utólag lesz az! Garantálom. Ne feledjük, mindig akad egy barát, aki megvéd bennünket, amíg nem vagyunk elég erősek.

Video: Tom és Jerry, Love the Pup

És az áldott humor! Egyszer, vagy 20 éve az akkori páromtól kértem, hogy hozzon nekem az irodából irattartó papucsokat. Rendszereztem volna  dolgaimat. Kérdezte, hogy mennyire lenne szükségem. Mondtam, hogy amennyi van! Mire ő kedvesen és röhögve válaszolta: Ja, hát annyi nincs! :-). Kevés embernek adatik meg a spontán, “ülő” humor, de gondolhatunk rá és helyzeteket menthet meg kínos szituációktól.

Gyakoroljunk, edzünk, IGENis gyúrjunk a NEM-re, mielőtt azt vesszük észre, hogy nem a saját életünket éljük, az az álmainkban létezik csak.

Keressetek, ha segíthetek Budapesten vagy Dunakeszin!

Szeretettel: dr. Bagi Éva Eszter

Krízistanácsadó, egészségmentor, addiktológiai konzultáns

+36302208392

 

Kommunikáció, pénz, szex, gyerek – ezen épül, majd bukik a házasság?

Legutóbbi írásomban a KAPCSOLATLELTÁRT mutattam be. Nekem az angol neve jobban tetszik, mert tulajdonképpen az egész úgy indul, mint egy feladatlista vagy egy bevásárlólista. Couple checkup!

A checkuplistek -cetlizés, feladatlista, teendők, stb. – számomra hatalmas segítőeszközök. Írogatom, rangsorolom, karikázom a dolgaimat. Fontossági sorrend szerint, vagy csoportosítom fajtájuk szerint. Például szigorúan helyszín alapján az ügyeket. Lsd. DM, posta, gyerekek, cég, stb. A bolti listám is ilyen, de ott időnként nagy vehemenciával áthúzzák a számításom, mert képtelenség megjegyezni, mit-hol talál az ember lánya a boltjaiban annak okán, hogy alantas módon átrendezik. Mert bíznak az impulzusvásárlásban. Hát, velem csak időnként járnak jól. Tehát azért a bolti lista is a tejtermékek, a zöldségek, húsok, stb. logika szerint gyarapodik a konyhapulton.

Ezeket a listákat én imádom!!! Mert leveszik a szűkülőnek mondható memóriámról a terhet. Miért ne csücsülhetne benne egy szép vers, egy jó kis odapattanós idézet a feladatok helyett. Például a minap botlottam valaki noteszának a tetején abba, hogy

“Actions speak louder than words.”

 

Kép: Prepare Enrich a kapcsolatokért

Forrás: katiedorn.com

Tehát a tettek beszédesebbek mint a szavak. És még mindig eszembe jut. A tegnapi listám nem. De tudom, hol vagyon. És ezt például Szentgyörgyi Albertnek is köszönhetjük. Hogy azt tudjuk, hol nézzünk utána a dolhoknak. Amit meg nem találunk, engedjük el… És az anyukámnak is jó mondása, hogy mindent akkor találok meg, amikor nem keresem. Ezt már a gyerekeim is fújják. Szóval, no para! (Kivéve, ha az egyetlen slusszkulcsról van szó, vagy a kapunyitóról, ami a sötétben leesett az udvaron és se ki, se be az udvarról, ameddig meg nincs. Márpedig suliba menni kell. Reggelre megmutatta magát a kis hamis!)

Kép: Karácsonyi teendők – életmentő!

Forrás: otthonka.blogspot.com

Másik oldalról, évente egyszer minimum, de leginkább többször leltároznom kell a roboráló tápszereket. Gondolom, mondanom sem kell, mennyire kerülgetem, fáj, szúr, izzaszt, viszket. Erről ennyit dióhéjban. Tehát, a leltározás fájdalmas, a checklista, vagy “műszaki ellenőrzés” az egy jó dolog! A menedzserszűrés is.

Így én maradnék a Couple Checkupnál! Mert indulás van! Vamos! Perverzen is hangozhat, hogy időnként nézzünk rá, mi a nagy helyzet, de megkönnyebbülést is ad. Mert ez az ellenőrzés tudatosítja bennünk, a kapcsolatban, mi az ábra. És a lehetőségünk van a vizsgált, meghatározó tényezőkből ránézni a döcögősre és széppé, olajozottá tenni azt. Ez meló. Kiértékelés után szembenézni és megtanulni a jó gyakorlatokat, a trükköket. Hogy aztán a pár-párok mindkét tagjának jó érzése legyen hosszú távon. Építő, növekedési terült, erősítő, boldogító változás. Kicsit odafigyelünk arra, amit a másik mond, megértjük, visszajelzünk és nem vetjük el a lélegzetvétele pillanatában.

Miért írtam párokat? Mert bizony a körben, akár családról van szó, akár párról, akár bonyolult családszerkezetről, többszereplős lehet a játszma. Legyen inkább örömteli játék. A játszma tönkretesz előbb-utóbb. Pusztít.

“Kommunikáció, pénz, szex … ezekkel a kérdésekkel minden párnak meg kell küzdenie.” -írja dr. Mihalec Gábor, a Prepare/Enrich magyarországi meghonosítója. És a gyereknevelés. Mert a vágyott gyermek bizony megváltoztatja a családszerkezeti térképet. De erről szóban!

Töltsétek ki a Kapcsolatleltárt, akár Mikulásra. És értelmezzétek az ajándékba kapott elemzést, használjátok a füzetet. Vagy hívjatok, ha kell egy szakértő szem és beszéljünk róla.

Szeretettel: dr. Bagi Éva Eszter

Bejelentkezés időpontra a Köröndhöz vagy Dunakeszire:

+36302208392

Kapcsolatleltár – dinamikus, nagyon pontos, helyzetképet adó

Idén a szerdáim azok, amikor kötelező programként magammal kell legyek valamilyen formában. A minap a fine diningot tanulmányoztam. Nagyszerű mávészet az étkezés szenvedélyes oltárán!!!
 
Nem mindig könnyű, mert a feladataim ott tolonganak a fejemben és vékony jégként beléjük zuhanhatok 0-24-ben, ha nem figyelek oda. És mondjuk szögezem magam a kezdő jógámhoz, megyek el falat mászni vagy a listán “nem annyira fontos” részeit kezdem bogarászni. Ilyenkor van, hogy egy wellnessben találom magam vagy a falon. Az öltözői beszélgetéseket mindig nagyon élvezem! Mert csak magunk vagyunk! Kertelés nélkül. Nos, én van, hogy csak a fülemmel, mert ilyenkor nem csacsogni megyek, hanem magammal lenni.
 
Legutóbb a kapcsolatok címkézéséről írtam blogot. A polyamoriáról, a nyitott házasságról, és társairól. Tegnap egy beszélgetésen hallottam, hogy mindenképpen női jelöltet kell választani valahova, de pillanatnyilag egy férfi kandidál. Megszólalt valaki, hogy ez manapság csak döntés kérdése. Persze, fanyar volt a megszólalás és élces, utalgatva a genderkérdés körüli mai elgondolásokra.
 
Kép forrása: http://kettenegyutt.hu/kapcsolatleltarbemutato.pdf
 
Ez a beszélgetés is arra irányított, hogy milyen segítő lehet egy párnak az állapotfelmérés, a külső szem, legyen az együtt járó, házasságra készülő, már házasságban élő, akár mozaikcsaládban élő, válni készülő vagy érett kötelék. Mindent kicsit leltározni kell időnként, felkészülni az előttünk álló időszakra okosan vagy gazdagítani a meglévőt, mert kicsit poros, pókhálós, elakadt. Vagy ne adj isten, reménytelen. “elhaló kapcsolatú – konfliktusos párok, akiknek terápiás segítségre van szükségük.”
-Gőzöm nincs, mi van. Nagyon korán haza szokott érkezni, hirtelen válaszolgat és olyan dolgokról kérdezget, ami eddig szinte egyáltalán nem érdekelte.
-Hogyhogy? Mire gondolsz?
-Miért van nyitva a bejárati ajtó? Ki vette ki a leveleket? És képzeld, olyankor hív telefonon, amikor biztosan tudja, hogy nem fogom felvenni, mert a szokásos értekezleten ülök. A keddi, fél kettesen.
-És beszéltetek?
-Hát, most elmegyünk, mert én hétvégén fáradt voltam ahhoz, hogy újra feltegyük a lemezt. Nem tudom, mit akarhat. Azt mondja, nihil van. Én meg képzeld, most nagyon pörgök. Ott vannak a gyerekek, a könyv, amit írok, az edzések, a tréningek és a karácsonyt is nagyon várom.
 
Ide bizony szűrés kell. Átvilágítás, rávilágítás, moccantás. A KAPCSOLATLELTÁR  egy régóta jól működő, dinamikusan alakított és tervezett felmérő teszt, mely a kérdéseket személyre szabottan teszi fel a párok tagjainak. Nagyon jó kis értékelést ad, hozzá útmutató füzettel. És igazán elérhető az ára. 7500 Ft. Ugye, nem elérhetetlen? Játéknak, kíváncsiskodásnak is jó, de azoknak, akik igazán bajban vannak és segítségre szorulnak, kötelező lenne kitölteni.
Útmutató a KAPCSOLATLELTÁRHOZ ITT TALÁLHATÓ.
 
“A KAPCSOLATLELTÁR VALAMENNYI KAPCSOLATI TÍPUSRA TEKINTETTEL VAN. Számításba veszi, hogy egészen más tulajdonságok jellemeznek egy együttjáró párt, aki szeretné tudni, merre induljon tovább a Kapcsolatában, mint egy házasságra készül ő párt, aki pontosan tudja, mit akar és mikor akarja. Figyelembe veszi a
mozaikcsalád kihívásait, amelyeben legalább az egyik félnek van gyermeke egy korábbi kapcsolatból. Ismeri a kölünbséget az élettársi kapcsolat és a házasság dinamikája között, valamint azt is, hogy az érettebb korú pároknak milyen sajátságos szükségletei vannak. És végül: Ha a pár egyik tagja hivatásos katona, akkor olyan kérdéseket is
felkínál számukra, amelyek a bevetésekkel járó hosszú különélés problémáit is figyelembe veszik és konkrét javaslatokat tesz a kapcsolat építésére.”
 
Kép: Bldog mozaikcsalád
(Forrás: https://www.promiflash.de/news/2018/04/04/happy-patchwork-family-lilly-becker-feiert-mit-boris-ex.html)
 
Ha kitöltötték, olvassák el nyugodtan, aprólékosan, de mindig szem előtt tartva, hogy ez az aktuális állapotukat tükrözi. Ha kérdésük van, kérjenek szakértői segítséget. Hívjanak bizalommal, átbeszéljük, hogyan lehet változtatni, merre szeretnének haladni közösen. Vagy egymásról tudva, de már külön. Vagy átnézhetjük, milyen csontvázak várhatóak egy mozaikcsaládos szekrényből.
 
Dunakeszin és Budapesten konzultálok, előre egyeztetett időpontban.
+36302208392