Szingli, CNM, polyamory, társadalmi nemi identitás, liberális, választási, döntési lehetőség?

Hallgattam ma torna közben egy interjút. Kiss Tibor, a Quimby énekese mesélt az érzéseiről, a motivációiról, inspirációjáról, arról, hogy tulajdonképpen ő mindig ugyanarról a “témáról” zenél, csak más betekinéssel (ECHO TV, Arckép).

Beszélt arról, hogy milyen volt az élete szétesetten, csajozósan, felépülés után. Arról, hogy a zene, a festészet, a szövegírás, a kapcsolatok, a felsőbb erő neki ugyanarról szól. Mesélt a pedagógus szüleiről, akiknél természetes volt a támogatás, az elfogadás, hogy apukája vitte őket koncertre és milyen elfogultan értékelte őt. És Kiss Tibis volt az egész.

Hallgattam utána Nirel Marofsky TEDx előadását a CNM-ről, jelesül a consensual non-monogamy (egyetértésben nem monogám párok – poliamoria – többszerelműség) kapcsolati életfelfogásáról. Ez azért volt számomra odabilincselő, mert ő egy ilyen házasságban nőtt fel gyermekként a testvérével. Édesapja és édesanyja olyan típusú nyitott házasságban éltek őszintén, kendőzetlenül, ahol mindennapos döntési és kommunikációs lehetőség volt arra vonatkozólag, kivel éli meg a lelki, testi, szerelmi, társas életét. Amellett, hogy ők a principális páralkotók. Nirel M. a Columbia Egyetemen szociálpszichológusként végzett, ha jól tudom.

A poliamoria széles körben használt szimbóluma: a végtelen szív

Forrás: Wikipédia

És közben belebotlottam Rosie Wilby jóhumorú előadásába, amiben szintén az egynemű kapcsolati kérdéskörök, a monogámia léte, a poliamoria jelensége kerültek a placcra.

Nirel M. egy kemény, kínos röhögésbe vezető ténnyel indított, melyben felvillantotta, hogy Kanadában a házasságok 40 %-a válással végződik és szeretnénk-e egy olyan repülőre felszállni, melynél felhívják a figyelmünket arra, hogy 40% eséllyel le fogunk zuhanni. És kinyilatkoztatja, hogy ő maga még nem döntött a kérdésben (az előadás 2015-ös), abban, hogy monogám házasságban szeretne-e élni vagy CNM-ben. Ehhez gondolom, partenr(ek) is kellenek.

Amikor hozzám jönnek konzultációra, sok-sok értékbe, számtalan élethelyzetbe, affinitásba merülök bele. Van, ami az enyémmel teljes mértékben megfér, van, amire én is újdonságként vagyok nyitott. Rugalmas az elfogadásom ebben a szituációmban, az empátiám is szerencsére képlékeny. Arra azonban nagyon vigyáznom kell, hogy a saját tartalmamat nem kínáljam fel másnak. Mert egy poliamória széles körben elfogadott már Magyarországon is. Mindezen azt értem, hogy ezen értékrend tagjai őszintén, konszenzussal élik általuk nagyviláginak tartott életstílusukat. Néhányan lenézik és korlátoltnak gondolják a konzervatív vagy keresztyén értékrendszerrel bírókat.

Az is köztudott, hogy a hosszú házasságok nagy része manapság burkolt viszonyokon engedi ki a felesleges feszültséget. Vagy a fenti előadók kifejezésével élve, oldják meg társasági, lelki, szellemi vagy szexuális szükségleteiket.

Kép: Poliamória

Forrás: CNN

Van, hogy valaki egy klasszikus értékrenddel érkezik fiatal felnőttként a nagybetűs életbe. És majd széthasad a lelke, mert a párja, kapcsolatait tekintetbe véve ilyen poliamóriában éli az életét mindamellett, hogy ő az első számú társ, a szerelem. Más emberekkel is eljár társaságba, másokkal is létesít erotikus kapcsolatot egy éjszakára, és másokkal éli a munkahelyi életét: csapatot épít, önismereti körökbe jár, az ébren töltött 16 órából 12-őt a hét öt napjából “idegenekkel” él meg. Minden vonatkozásban. És ez a párjának néha túl sok. Ennek az elfogadása. Összetöpörödik, bizonytalan lesz, azt sem tudja, miben van benne.

A másik oldalon ő ugyanúgy beszél, találkozik, együtt küzd emberekkel. Férfiakkal és nőkkel. Kötelező céges partikon együtt kapcsolódik ki és időnként ápolja, tartja a kapcsolatot a korábbi udvarlóival.

És családot szeretnének sokan. De mi a család? Hol vannak a határok, kell-e határokat húzni, van-e értelme egyáltalán? Éljenek-e az emberek hazugságban, viszonyokban, “legalizált” külön életet? Vagy éljék meg minél teljesebben önmagukat? Végre nyíltan, nem megbélyegzetten, akár a művészetben, akár a kapcsolataikban, aminek már mindenféle, jól körülírható nevet adunk tudományosan?

Ha körbenézek, van még jól menő házasság körülöttem! Tesznek érte, értik az apró nüanszokat, bensőségesek és történetük van. Közös. Mint ahogyan gyermekeik is. Abban is szólhat róluk, magukról az életük is. De a közösség érdekei időnként felülírják az egyesekét. Így lesz egység.

Én csak azt nem tudom elfogadni sem szívvel, sem ésszel, hogy ha egy nőnek gyermeke születik, azt miért nem neveli őszinte odafordulással, szeretettel, feltétel nélkül és adott esetben hogy képes elhagyni?

Mert ez is lassan a 40%-ra rúg, kedves liberális anyák….

Szeretettel: dr. Bagi Éva Eszter

Felelőtlen, mérgező szülők – PAPÍROS gyerekek

A beilleszkedési-, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő, alias BTMN-es „papíros” gyerekek korai felismerésével és mozgásterápiás fejlesztésével kapcsolatos képzésre járok. Sok a papíros gyerek. Elkezdhetnénk ezt boncolgatni, hogy miért is és erre sok-sok válasz létezik. Érzékenyebbek a felmérőeszközök, hamarabb felismerik őket? Jobban odafigyelnek rájuk, integráltabb és differenciáltabb a nevelés, az oktatás? A védőnőket, csecsemőgondozókat, óvópedagógusokat és a pedagógusokat kiképzik a probléma korai felismerésére és a bánásmódra? Efelől kétségeim vannak, de az irány elkezdődött. A Családbarát Ország Egyesület Korai gyermekkori intervenció ágazatközi projektje 5,7 Mrd Ft támogatást kapott erre, én bízom abban, hogy legalább a képzőhelyeken már elkezdődik az oktatás. Van egy, a külföldi TEAM AROUND THE CHILD példákhoz hasonlatos PROJEKT is, mely a segítségre szoruló család közelébe hozza a szakembergárdát. Kinek, mire van szüksége.

Én nem erről szeretnék írni. A jövő kecsegtetően biztató. Törvényi rendelet is előírja azt, hogy egy gyermek fejlesztése például prioritást kell élvezzen a tanórai részvételnél, mégpedig az iskolákban levő gyógypedagógus, pszichológus, gyógytornász, stb. szakértő segítségével.

Ami azonban rendre felmerül, az az, hogy ezeknek a gyermekeknek valahol lekésett a fejlődése. Valami lépcsőfok kimaradt, így az utána következő mérföldkő eleve hendikeppel (handicap (angol)=hátrány, akadály, fogyatékosság) indul. Például a kúszás-mászás folyamata kimaradt, idegrendszeri lépcsőfokként automatikusan következő bukfenc nem úgy sikerült, oldalazva kúszik a gyermek, az artikulációja nem megfelelő, stb. Érzékenyített szülő, védőnő, pedagógus észre kell, hogy vegye ezt! Akár érzékenyített nagymama! Feltéve, ha van beleszólása a gyermek életébe. Kell, hogy legyen! Jó esetben már nem aktív csúcsvezető és ráér. Ha ő nem, hát a dédi!

Ha azonban a gyermek feje felett krízis tombol, akkor ez a figyelem kimarad. Ha a várandós anyuka még addig húzza az igát (és a belét és az áldott pocakját, pardon) a multinál, hogy minél később essen ki a bevétel, ő maga, vagy minél hamarabb menjen vissza dolgozni, mert esélye sem lesz az állásra, akkor nem lesz, ki figyelje a gyermeket.

Kép: Kizsigerelt várandós anyuka

Súlyosabb esetben azonban addikció van a háttérben. Szerfogyasztás, krízis, munkamánia, nem megfelelően felkészített mozaikcsalád, közösségi médiától függő édesanya, társfüggés. Az évezred drogja a netfüggés és a SZEXUÁLIS ABÚZUS! (Mark B. Kastleman: Drug of New Millenium, a mű le van fordítva magyarra, szaklektorált, kiadót keres, érdeklődés esetén írjanak: belsoknontroll@gmail.com-ra).

Könyv: Az évezred dorgja

És ezek mellett kimarad az érző figyelem. Néhány hónap figyelmetlenség, és egy életre bélyeget kap a gyermek. Mert például megveszünk neki mindent, amit benyelünk a reklámokból és nem járni tanul a kicsi! Egyenesen űrkompozni. Csak sajnos a járás kimarad így. A finommotorika kihagyásával (például csippentés, rajzolgatás, firkálás), az olvasási készség és a beszéd maradozik el. Ki hinné….

Mintegy 10 napja műtötték a gyermekemet a bokájával, egy napot bent kellett töltenie a Heim Pálban. Gyermek Ortopédia. Aki ismeri a helyet, tudja, hogy az épület és a büfé (főpület), ambuláns rendelés között egy udvaron kell átalmenni, ha esik, ha fúj. Éppen kellemes volt az idő. Két kisgyermek játszott az udvari játszótéren két anyukával. Mindkettő a telefonját nyomkodta. Én odafele úton is ezt láttam, visszafele is. Ugyanazt a két anyukát. Pedig közben megjártam a büfét és Dreissinger főorvost az ambulancián. (Csak ajánlani tudom!)

Ha fejlesztjük a gyermeket, akkor Donauer Nándor főorvos, a Budai Gyermekkórház neuropszichológusa szerint csak a jéghegy csúcsát látjuk. A neten minden, ami Donauer, hallgassák, olvassák!!! A tüdéri és vérprofi Kárpári Márti TSMT terapeuta akkreditált pedagógusképzésén Donauer Nándor főorvos mellett még Bíró Délia klinikai szakpszichológus és Farkas Zengő Noémi mozgásterapeuta, szakvizsgázott fejlesztőpedagógus, szociális munkás is segít minket abban, hogy értően tudjunk foglalkozni a gyermekekkel.

De ki foglalkozik az addikt, krízises, átmenetileg vagy tartósan megrekedt szülőkkel? Ki bogozza ki az ő batyujukat? Egyáltalán ki lehet őket nyitogatni, elfogadják a segítséget? Az, hogy kérik, már csodaszámba menne. Egyenesen hárítják, tagadják a probléma létét.

Márpedig sok a papíros gyermek. És nekik hatalmas nagy részük nem genetikailag meghatározható betegségben szenved, mint a Tourette-szindrómások, például. (Kötelező film: A mintadiák –In front of the class)

Film: A mintadiák

 

 

 

 

 

Hívják ma (inkább hétköznap munkaidőben ;-)) a pszichológust, vagy kríziskonzultációban jártas szakembert. A gyermekeikért. Vagy a tervezett gyermekekért. Létezik házasságra felkészítő konzultáció is, kríziskonzultáció is.

http://www.kettenegyutt.hu/tanacsadok/bagieva.php

Mert itt elsősorban nem a gyermekekkel van a gond. Ők nem tehetnek semmiről!

KiBLOGozzuk, hívjon bizalommal.

Szeretettel kívánok áldott elcsendesedést elhunyt szeretteinkre gondolva, meghitt családi együttléteket ezekre a napokra.

dr. Bagi Éva Eszter

+36302208392

Rendelés előre egyeztetett időpontban.

Budapest Napszikra Életvezetési és Terápiás Stúdió

(FB-oldal)

Dunakeszi Egészség Spektrum