Ha előző írásomat elolvasta és közvvetlenül az ezt megelőző tesztet kitöltötte, tovább barangolhat abban, hogy Ön vagy a párja, amennyiben felmerül a társfüggőség gyanúja, melyik típusba is sorolható? (Forrás: Demetrovics Zsolt: Az addiktológia alapjai)
- Megmentő és fixáló:
A saját énjére való figyelem és tudatosítás elkerülése végett másoknak segít, illetve megmentőjükké válik.
- Örömszerző:
Mivel hiányzik a személy önismerete és nincsenek egészséges énhatárai, inkább alkalmazkodik másokhoz, a saját érzései kifejezése helyett. A túlzott alkalmazkodás miatt nem képes másoknak nemet mondani.
- Túlteljesítő:
A belső üresség érzetét túlzott mértékű teljesítménnyel próbálja kompenzálni. Mivel az üresség nem a teljesítménnyel kapcsolatos, a kompenzáció sikertelen.
- Bűnös:
Az alacsony önértékelés és a bűntudat érzése miatt tökéletlennek, rossznak, romlottnak, megtörtnek érzi magát. Ez a tendencia alapvető a kodependencia különböző formáiban.
- Áldozat
Úgy érzi, betegként vagy rossz emberként mindig ő válik áldozattá. Önsajnálat, meg nem értettség, el nem ismertség, reménytelenség jellemzi. Magukhoz vonzzák a “megmentő és fixáló” típusokat és a segítő szakembereket, azonban őket is csak hibáztatni tudják.
- Mártír
Ő is áldozat, azonban ő tagadja az önsajnálatot, a meg nem értettséget, az el nem ismertséget, a reménytelenség érzését. Érzései között mindazonáltal megjelennek ezek a dimenziók.
- Függő
A kémiai és/vagy viselkedési addikciók valamely formája is észlelhető. Ez a tendencia is alapvető a kodependencia esetében.
- Kompulzív
Kényszeres motívumok jellemzik a személyt. Ahogy az addikciók, ez a jellegzetesség is általánosnak tekinthető.
- Grandiózus
Túlzott magabiztosság, grandiózusság jellemzi a gyenge self kompenzálása végett.
- Erőszakos
A saját self gyengesége és törékenysége miatt a személy erőszakosság és bántalmazás segítségével próbálja megát erőssé és a helyzeteket kontrolláló személlyé tenni.
- Elveszett gyermek
Diszfunkcionális család többedik (harmadik, negyedik) gyermekeként a személy az elegendő mértékű figyelem elérésére úgy érzi, hogy versenybe kell szállnia idősebb testvéreivel, de feladja s visszavonul.
(Whitfield, 1997 nyomán)
A társfüggőséghez vezető okok
Kép forrása: http://hamrah.co/en/pages/codependency-definition/
KiBLOGozzuk, hívjon bizalommal.
Szeretettel kívánok áldott elcsendesedést elhunyt szeretteinkre gondolva, meghitt családi együttléteket ezekre a napokra.
+36302208392
Rendelés előre egyeztetett időpontban.
Budapest Napszikra Életvezetési és Terápiás Stúdió
Dunakeszi Egészség Spektrum
Kedves Andràs Zsolt!
Köszönöm a felvetèsèt!
Valóban, ez csupán egyfajta kategorizàlàs, mely nem húzható rà egyènekre, de jellemzőik vegyülete megtalálható a tàrsfüggő vagy arra hajlamos szemèlyisègekben. Amennyiben szüksègünk van kategorizàlàsra.
Van, akinek ez segítsèg
Természetesen ezt a betegsèget egèszèben nem egy blog alapjàn lehet megèrteni, arra elegendő lehet, hogy azonosulhasson valaki vagy valaki hozzàtartozója egy-egy jellemvonàssal.
Melyik rèszèben segíthetek a tisztàzàsban?
Üdvözlöm: Bagi Èva Eszter
Erőltetetten bonyolult kategorizálás, tele fellengzős és bonyolult idegen szavakkal, amik még érthetetlenebbé teszik a szöveget. Mire jó ez? A “szakmai tekintély” megalapozására? Kérdezném, hogy aki az egészet kitalálta, mit szeretne ezzel kompenzálni?
Kezicsókolom.