Milyen embert is akarunk formálni?

Védőfaktoraink, fejlődési potenciáljaink (folyt.)   ” Milyen embert is akarunk formálni? A válasz egyszerű: egészséges testű, akaraterős, jó ítéletű, értelmes, tettre kész szép célokért hevülő és áldozó embereket, akik meg tudják érteni és élni a szépet és nagyot minden téren, akik az életüket ki tudják tölteni tartalommal, akik megértik a dolgok összefüggéseit, akik átérzik azt, hogy emberi közösségben élnek, amely csak a kölcsönösségen, méltányosságon, és jóakaraton épülhet.” (Szent-Györgyi Albert)

Panaszkodott egy ismerősöm. Túl 2 váláson, 2 gyermeken, hogy nem tudja elmondani a párjának, amit szeretne. Pedig, lenne mit. Életük derekán, kész -korábbi kapcsolatban született – gyermekekkel, betöltött, szeretettel és hozzáértéssel űzött szakmával, célokkal, elképzelésekkel kellene összekopniuk. Ami bizony nagyon nehéz. Tudni vélik a határaikat, érteni a másikat. És sok-sok hinni vélt félelemmel a szívében arra vonatkozólag, mit hoz a közös jövő. Anyagi téren, lelki téren. A mércét meddig lehet szakadásmentesen tolni? Lehet-e olyat kérni férfiembertől, hogy ízlésesebben öltözködjék? Hogy meghallgassa a félelmeket?

Javasoltam, menjenek el egy semleges területre (pl. teaházba) végigrágni a saját és a közös cső kukoricát. A nő adja a kihívást és a férfi az időpontot. Két héten belül. Fektessék le a közösen és a külön-külön vágyott célokat és addig gyúrják, míg elfogadható vagy hovatovább szerethető lesz mindkettejük számára. Mert a fenti idézetben említett gyermek nem csak cseperedőinkre vonatkozik. Magunkra is! Ha esélyünk van közösen meghatározni a nagyon körüljárt, pontos céljainkat, roppant szerencsések vagyunk. És bátrak, hogy kértünk. Pedig ez igazán jó VIP belépő önmagunkhoz.

Gyakoroljuk be, készüljünk rá. Érdemes. Talán vékony jégnek hat, de le is írhatjuk, hogy lendületünkben ki ne maradjon a lényeg. Vagy az apróságnak tűnő. Minden részletre térjünk ki: az egészségünkért tehető sportbéli és táplálkozásbéli, mentális, akaraterejű –tudatos, belső kontrollos- és a spirituális jólétünkre. Hogy meg tudjuk érteni magunkat is, érteTni életünk értelmét (mert ez védőfaktor lehet, ha van és dolgozik bennünk) és esélyünk legyen megélni a szépet, a  boldogat.

És most egy igen bonyolultnak tűnő, de roppant velős hipotézissel zárom a mai soraimat elmélkedésre:

„…az énhatékonyság motivációs tényezőként, az önszabályozott viselkedés akarati tényezőként, a jövőorientáció kognitív tényezőként, az élet értelmébe vetett hit pedig spirituális tényezőként eltérő összefüggésrendszert alakít ki az egészségkárosító és egészségvédő magatartásformákkal.”

(Pikó Bettina: Védőfaktorok nyomában – alcím: A káros szenvedélyek megelőzése és egészségfejlesztés serdülőkorban)

Szép hétvégét kívánok szeretettel: Bagi Éva

otthonteremtes.eu

Varázsszavak az egészségért: a zsírégető pulzusszám

SAM_3348 Előző bejegyzésem a lépésszámlálóról szólt. Megszállottan szeretem a visszaigazolást, a tevékenységek objektivizálhatóságát (az validálható, mérhető eseményekét…de szeretem azt a részt is, ami felett nincs kontrollunk, egyszerűen csak elengedünk és ráhagyatkozunk).

Mérhető az például, hogy mennyi vizet fogyasztunk el egy nap. Én ezt a kérdéskört lekapom a légből és azt tanácsolom a hozzám fordulóknak, hogy ne igyanak napi 2-3 liter vizet. Napszaktól, állapottól, időjárástól, aktivitástól függetlenül, ahogy azt sok helyen olvashatjuk, hallhatjuk. Hanem igazítva a körülményekhez, személyre szabottan igyanak csak óránként 1 pohárral a kikészített, előre megahatározott mennyiségű folyadékból. (Nem mindig a víz az üd(vöz)ítő, lehet az limonádé, gyömbéres tea, egészséges háziszörp, stb. is.) És a nap haladtával pontosan látják, mennyi fogyott el a meghatározott mennyiségből. Így biztosan és lelki békével nyugtázhatják, hogy a folyadékháztartásuk működése, az anyagcseréjük, a jóllétük, az egészségük víz tekintetében támogatott volt.

Ennél vannak bonyolultabb és még bonyolultabb mérések, számolások is. Például a zsírégető pulzusszám megtartása. Igyekszem nem átlépni a kompetencia-határaimat, így erről nem is írok részletesen. Egy mozgásban szakavatott, mesterfokon szakmáját művelő emberhez forduljanak precíz számolás tekintetében. Annyit azért tudnunk kell, hogy ez is függ az edzettségi állapotunktól, korunktól, alapanyagcserénktől, nyugalmi pulzusszámunktól, stb. Kiszámolása nem bonyolult, ellenőrzése pulzusszámlálókkal kivitelezhető. És akkor tudatosabban érhetjük el a zsírbontásra (és nem izomvesztésre) irányuló célunkat.

Ennek a tartománynak van egy ajánlott felső és alsó értéke, ami között tartani érdemes a szervezet terheltségét.

Én Bioimpedancia (BIA) mérővel dolgozok immáron lassan 5 éve a Premiumorvos.hu jóvoltából. Ők ismertettek meg engem a módszerrel, az eszközzel és annak kiapadhatatlan tárházával. Bioelektromos jeleket vesz a test különböző komponenseiből és számításokkal, törzsadatok összehasonlításával nagyon pontos értéket ad afelől, mennyi a testben levő zsír, víz, izom, csont, kötőszövet állomány. Az mennyiben tér el a mért célcsoport normáitól. Milyen a sejtjeink vitalitása (fázisszög), milyenek az esélyek egy fogyókúra megkezdéséhez. Vagy egy felépülési folyamathoz. Kell-e egy intenzív roborálás, energizálás, van-e éhezéses (ide tartozik a minőségi éhezés is) állapot. Táplálkozási szakemberek szerint olyan mértékben kizsigereltük a talajt, hogy folyamatos éhezésben vagyunk, mert a nem tudatos táplálkozás nem biztosítja számunkra és gyermekeink számára a megfelelő mennyiségű és arányú mikro- és makro tápanyagokat. A minőségi éhezés akkor áll be, amikor mennyiségileg elfogyasztjuk a táplálékot – sokszor többet is – mozgásmentes napokon, de annak teljesértékű mivolta megkérdőjelezhető. És kezdődik az elzsírosodás, a renyhe bélműködés, anyagcserezavarból fakadó betegség.

A mérés nem csak nekem fontos. Minden hozzám forduló embernek egy megfelelő visszaigazolás arra vonatkozólag, milyen az aznapi állapota vagy milyen irányba történt a változása. Kéthetente egy minőségi, jó kontroll, bátorítás.

Lépésszámlátót a zsebbe, pulzusmérőt fel és biztonságban indulhatunk a még bizonytalanba!

Egy kis napi tipp! Ha sportolós napunk van, az ajánlott alapanyagcseréből kiszámított napi kalória mellé fogyasszunk még fehérjedús és összetett szénhidrát tartalmú táplálékot kb. a mozgásnak megfelelő mennyiségben. Ha beírják a keresőbe a nemet (nő, férfi), az életkort, a mozgásformát, az intenzitást és az időtartamot, nagyon precíz számításokat találnak a neten. Egyszerűen iktassanak be még egy étkezést a napi három mellé úgy, hogy az étkezések közti szünet meglegyen 4-6 óra. Természetesen itt sem mindegy, hogy kardio- vagy izomfejlesztő az edzés. Itt is kérjék mozgásterapeuta segítségét.

Ha időnként megkívánnak és elfogyasztanak valami olyan ételt, ami nem feltétlenül a legegészségesebb kategóriába tartozik, egyszerűen mozogják le. Itt visszafele kell számolni. Tegyük fel, lecsúszott a leveles tésztás házi, húsos krinolin. Finom lisztes, zsíros, Uram bocsá’ cukros. Az kíván egy kis plusz mozgást tőlünk.SAM_3351

Szeretettel kívánok szép és számolgatós őszi napokat: Bagi Éva

 

Varázsszavak az egészségért: a lépésszámláló

Nordic walkingA minap beszélgettem egy idős házaspárral. Boldogok voltak, a férfi 76 éves, a kedves felesége 65. Némi (5 kg) túlsúlyon kívül teljesen rendben voltak – írhatnám, hogy korukhoz képest, de inkább a korosztályukhoz képest ma, Magyarországon.

Kérték, hogy foglalkozzak velük étkezésügyileg, mert sokáig szeretnének még együtt lenni. Meghatottak, kedvesek. Lépésszámlálója van a “bácsinak” és nagyon figyelnek az étkezésre. A gyógytornász, humánkineziológus, manuálterapeuta kollégámmal közösen fogunk nekik kidolgozni néhány tanácsot mozgás, étkezés tekintetében.

Nem tehetősek. Úgy látom, hogy náluk házastársi, szeretetbeli, összetartozási, törődési, stb. problémák nincsenek. A férfi az asszony kedvéért vált el annak idején és már 30 éve házasok.

Biztos az Úristen küldte őket nekem aznap délután. Nagyon simogató volt őket látni. Olyan csendesen tudták csendre inteni vagy támogatni, erősíteni egymást. Befejezték a másik mondatát, a hibáikat mosolygással kezelték.

Jó volt látni, hogy ilyen is van.

A férfi nagyon jó kedélyű. Előkapott a mondókám egy – mozgást érintő és informálódó – részénél egy lépésszámlálót. Picit komplikáltabb kütyü volt a legegyszerűbbeknél, mert kalóriát is számol, fedeles, de végtelenül egyszerű kis szerkezet, játék. Minden nap mintegy 3-4000 lépést tesznek meg. Az 2-3 km-nek felel meg. Túrázgatnak barátaikkal és már úgy kérdik: Józsi! Hol tartunk?

Miért hoztam ide ezt a kis történetet? Mert ilyet 100 nyugdíjas közül egynél, ha látni. Amikor én 22 évesen a Skandináv-félszigeten utazgattam vagy Skóciában tanultam fél évig (mindkettő több, mint 20 éve volt) mindennapos látványnak számított a túrázó szépkorúak csoportja.

Szeretném, ha ez nálunk is így lenne. Lépésről, lépésre. Mert élhetünk még 30-40 évet is egészségben, erőteljesen, amikor már élvezhetjük a ledolgozott éveink után járó pihenést. Miért az orvosi várószobán töltsük?

A lépésszámláló egy jó kis motiváló eszköz felnőttnek, gyermeknek egyaránt. Na, hol tartunk? Megvan a napi adag? Mit tehetek azért, hogy annál többet mozogjak, mint amennyit teszek? A nullánál? Mindig ez a kérdés. Ok, ok, de mit tegyek? Hát, induljunk el. Hamarabb szálljunk le a buszról, kérjük el az unokákat, szerezzünk be motiváló eszközöket, barátokat, tervezzünk célokat. Például kincskeresést a szabadban (geocaching.hu). Csak mozogjunk a helyes étkezés mellé!! Nagyon fontos.

Elkerülhetjük vele azokat a néma gyilkosokat, amik időskorunkra teljesednek be: magas vérnyomás, magas vérzsírszint, szív-érrendszeri panaszok, kettes típusú dibétesz, daganat.

Hogyan tegyük mindezt? Ma vegyünk egy lépésszámlálót, este olvasgassuk el a használati utasítását (ha van, mert a legegyszerűbbek igazán olcsók és csak egy bekapcsolást igénylenek). És holnap reggel indulás! A buszhoz, a buszról, a boltba, a piacra, a baráthoz sakkozni a parkba, a barátnőhöz pletyózni, az óvodába az unokáért. Gyalog.

Napsugaras őszt kívánok szeretettel: Bagi Éva

(Kép forrása: http://premiumdiet.hu/a-rendszeres-testmozgas-pozitiv-hatasai/)