Szeretett és gyűlölt érzelmeink, érzéseink tudatosítása

Kihűlt háló
Kihűlt háló

Úgy, de annyira elmondanám…de nem tudom!

 

Tóniék hevesen vitatkoztak. Immáron sokadszor. Mert ismerték a mondatokat és azt is pontosan tudták, a másik mit fog válaszolni. Adél sírt, nyakalta a szeszt. Tóni szívta a cigit és izzadt, remegett az idegességtől.
Tóni: “Miért mondod, hogy nem szeretlek???!!! Dolgozok keményen keresem a pénzt és amikor hazaérek, ezt találom. A gyerekek a kupi közepén, te piáltál már megint és nincs kaja. Csak a vagdalkozás! Ezért én nem járok haza. Bent legalább béke van.”
Adél: “Persze! Meg a kolleginák! És semmi dolgod, csak ülsz a s..geden és telefonálgatsz, csetelsz a neten! Látom! Egész nap macákkal és a haverjaiddal nyomod a falat! Mikor van időd dolgozni? Ezért kell 7-kor, 8-kor hazajárni? Nem győzöm a gyerekekkel egyedül. Nincs hely a bölcsiben, nincs pénz a családi napközire. A nap végére kivagyok. És ez megy minden nap. Nem azt mondom, hogy nem szeretsz, hanem, hogy nem törődsz velem. Az mást jelent.”
Tóni: “Azért tudod, hogy fent vagyok a fészen, mert te is azon lógsz. Nincs óra, hogy ne csatolnál valami idióta linket. Függő vagy! Mindentől: a piától, a nettől, tőlem, a gyerekektől. Hagyjál békén! Elegem van! menj dilidokihoz! Különben is, hogy nézel ki?! Állítólag az otthon levő anyukák szépek, mert nincs határidő, nincs főnök, nincs semmi. Csak egy kis itthoni ez-az. Ettől vagy annyira oda? Szeretlek. De ezt nem bírom. Kivagyok Tőled!!!”

És Tóni elrohant otthonról, Adél pedig újratöltött. Egyikük sem szereti ezt az állapotot, nem tudnak kitörni belőle.
Csak ordítoznak. Az érzékeny, mindenre csáppal rendelkező picik feje felett. Egyszerűen nem tudják kifejezni magukat. Mert nem is tudják a “Mit?” és a “Hogyan?” kérdéseikre a választ. Mert kérdéseik sincsenek. Ha lennének, nem írják le, nem beszélik meg. Hogy “Mit szeretnének?” és azt “Hogyan?” érhetnék el? Milyen lehetőségeik vannak. Milyen utak állnak a rendelkezésükre. Csupán beszélgetniük kellene. Hogy rájöjjenek, a körülöttük levő ingerek befolyásolják a gondolkodásukat, az érzéseiket és végül a cselekedeteiket. És ezt könnyűszerrel kézben tarthatják.

Például egy kis programozással. Technikák megtanulásával. A nyelv,a  kommunikáció, a szavakkal kifejezett és a szavak feletti eszközökkel (látvány, hallható paraméterek, tapintás, gesztusok, mimika…) milyen hatalmat, erőt, belső kontrollt szerezhetnek önnön és gyermekeik, családjuk sorsának irányításában. Pofonegyszerűen, könnyen megtanulható technikák ezek, foglalkozunk velük csoportokon, egyéni konzultáción.

Nem tudják a saját érzéseiket, mert nincs hozzá “listájuk”. Hát, mi azt is írunk. Pozitív és negatív érzéslistát. Hogy  pontosan behatárolhassuk és kalibrálhassuk aktuális érzéseinket, érzelmeinket. És ezt mindezek után közölhessük környezetünkkel. Mert ez a lépés, kérem szépen csorbul, kimarad. Pedig a nagy titkok egyike. Ez lehet a “Mit” mondok rész. És az is fontos, “Hogyan” teszem mindezt.

Beszéljünk róla, beszéljenek róla. Mert életet ment. Egy mesteremnek tartott nagy tudású, galamblelkű ember mondogatja: “Egy nem feldolgozott szenvedélybetegségbe belehal valaki a rákövetkező nemzedékben. Valamelyik gyermekünk.”
Pedig csak beszélni kell. Mi megtanítjuk, hogyan.
Várom kérdéseiket, tapasztalataikat.
Szeretettel kívánok egy kis napsütést végre a zimankók után!

dr. Bagi Éva Eszter (Ph.D. idegélettan)

30-220-8392

élettanász, addiktológiai konzultáns, testsúlykontroll szakértő

Hozzunk létre egy töltekező, energizáló, erővel felruházó jövőt! 2. rész

A változásra motiváltság

 

folytatás az előző résztől:

Az NLP-ben azt mondjuk, minden viselkedésünket pozitív szándék motiválja. A hétköznapi beszédben ez annyit jelent, hogy a szokásainknak vannak pozitív következményei. Ahhoz, hogy megszabaduljunk a szokástól fontos megtalálnunk a korábbi haszonhoz vezető új utakat. A szokásaink megmaradnak, mert paradox módon a rossz szokásainknak is van élvezeti oldala, ezért veszteség érzetével járhat a változás. A nagyevőknek komfortérzést nyújt az evés, a dohányosoknak az idegrendszere lazul, az alkoholizálás magabiztosságot kölcsönöz. Azonban, ezek a hozadékok rövid-hatóidejűek. A cigaretta hatása hamar elillan így egy másikra van szükség és ugyanez a helyzet az étellel és az itallal is. Biztos, ami biztos és már benne is vagyunk az ördögi körben. Valamilyen módon az agyunk általánosítja a szokásaink hozadékát (a szenvedélyeinket, szerk.), az egyének azonban elvesztik azon képességüket, hogy ezeket a nyereségeket a maguk természetes útján érjék el.

Ugyanez igaz az összes kontrollvesztő, romboló szenvedélyre, mint pl. a netfüggésre, a a munkamániára, a halogatásra, a körömrágásra, a babrálásra, a rendetlenségre és így tovább. Az azonnali nyereség általánosított, így válik a szokás kényszeressé a feladás helyett. Akkor szabadulunk meg tőlük, ha találunk alternatív utakat, melyek magukban hordozzák a régi szokás nyereségét (nyugalom, magabiztosság, stb.), de a megszokott viselkedési mintázat, cselekvés nélkül.

Feltérképezzük a múlt választásait

Ha egyéni konzultációban dolgozom a klienseimmel, segítek megtalálni azokat a választásokat, melyeket a múltban tettek. Nagyon meglepő, mennyire általánosíthatók a választásaink. Mivel emberek vagyunk, csecsemő és gyermekkorban, majd fiatalon tudatalatt megtanulunk új viselkedési mintákat és azokat megtartjuk. Abban a pillanatban, amikor tudatalatt megtanulunk vagy elfogadjuk egy új viselkedést, mint szokást már állást foglaltunk egy választás mellett, mely egy másik választási lehetőséget kiütött. És a szokás hamarosan be is áll. A munkám egy része, hogy segítek feltérképezni a korábbi választásokat és a szándékot, mely a választásokhoz társult. Ez az összefoglaló áttekintő folyamat képessé teszi az embereket arra, hogy letisztogassák a szokásaikhoz társuló negatív asszociációikat, és elmozduljunk az eredeti választásról, mely a viselkedési mintázatot eredményezte. A viselkedésünk szerkesztése, a személyes múlt megváltoztatása, az újrakódolás, az idővonalbeli újramintázás mind azok a folyamatok, melyek New Code NLP módszerekkel segítenek feltérképezni a múltbéli választásaikat.

Hozzunk létre egy töltekező, energizáló, erővel felruházó jövőt

A jövőjével kapcsolatos érzései magában fogják foglalni a jelen választásait, úgymint a jelene a múlt választásainak eredménye. Elméjében hozzon létre egy erőtől duzzadó jövőképet, mely kristálytisztán reprezentálja a jövőt, minden olyannal teletűzdelve, melyről valaha álmodott és még annál is többel. Ezekbe a jövőbeli reprezentációkba helyezze el a jelenben tett változási munka eredményeképpen születő nyereségeket. Meg fogja tapasztalni, hogy a motiváció, mellyel káros szenvedélyeitől megszabadulni kíván fajsúlyosan felül fogják múlni azon motivációit, melyek maradásra késztetik, ezáltal az változási folyamatot sokkal könnyebbé téve. Rick Parfitt esetében a jövőbeni reprezentációjában ő egészséges apaként élt hosszú évekig a gyermekei körében és ez az immagináció még rengeteg egyéb hasonló dolgot tartalmazott. Az Ön esetében ez a jövőkép is az lehet, amit el szeretne érni – élvezze hát!

 

Kérdéseiket, észrevételeiket várom  szép hétvégét kívánva: Bagi Éva

Hozzunk létre egy töltekező, energizáló, erővel felruházó jövőt!

A változásra motiváltság

 

Kedves Ólvasóim!

Ma Michael Carrol gondolatait vettem kölcsön és szerkesztettem fordítás után, illetve egészítettem ki. Ajánlom szíves figyelmükbe arra vonatkozólag, vislekedési addikciójuktól hogyan szabadulhatnak meg nagy eséllyel a New Code NLP módszert alkalmazva.

 

1. rész

Egy forgatócsoport látogatott meg bennünket az NLP Akadémián és azt filmezték, hogyan élem a „füstmentes életemet”. El kell mondjam, hogy a nagybetűs „Füstmenetes Élet” kiváló alkalom a dohányzás szüneteltetésére. A láncdohányosok, mint Rick Parfitt (Status Quo) és Fish (a Marillion korábbi frontembere) előttem már alkalmazták a módszert, hogy a régóta tartó dohányzási szokásukkal felhagyjanak. Az NLP módszere a szenvedélyek abbahagyására is használható, ezért ez a mai blog címe. Abban az esetben is hasznosnak fogja találni a cikket, ha életének bármely területében változásra keres megoldást.

Ha nagyobb a motiváció a változásra, mint arra, hogy fenntartsuk a szokást

A dohányzásmentes film elkészülte után sétálni indultam. A nap pompás volt és a legtöbb részébe bele is vonódtam. Amint sétáltam a park felé, figyelmem az utcán a munkahelyük előtt pöfékelő emberekre terelődött. Megfigyeltem ezeket az embereket: a bőrük szürke, bagóráncos volt, a köhögésük borzasztó. Egyszerűen nem tudtam nem eltűnődni azon, mi tartja őket meg ebben a szemmel láthatóan egészségtelen szokásban? A válasz egyszerű és ugyanaz minden megszokásra. A belső motiváció, hogy felszabadulhassanak ideig-óráig a szokásuk hatására magasabb, mint annak abbahagyására irányuló hajtóerőik.Minden szokásnak van hozadéka, aminek elhagyásától félnek az emberek és így alacsony a motivációjuk a változásra, a váltásra. A dohányosok esetében a relaxáció, a nyugalom lehet a nyereség. Az első lépése annak, hogy változtassunk a rossz szokásunkon az kell legyen, hogy magasabb motiváltságot szerzünk a szenvedélyből való kitöréshez, mint annak megtartásához. Észrevehető a nyelvezet, amit használok a változás leírására: a „kiszabadulás” kifejezést használom, ahelyett, hogy felhagyok valamivel. Ha a figyelmem arra terelődik, hogy felhagyok valamivel, a motiváció lecsökken, mivel a figyelem azon van, hogy elvesztünk valamit, mint inkább azon, hogy mit nyerünk.

A változás hozadéka

Ez mind szép és jó, hogy arról írok, „legyünk motiváltak”, de számos ember számára a HOGYAN az igazi kihívás. A vágya fokozódik, ha tisztába kerül a szokás felhagyásához szükséges motivációs faktorokkal. Amikor Rick Parfitt-tel dolgoztam, a szívmegnagyobbodása miatti műtét, a gégeráktól való félelem és a hangszalagjainak a karrierjéhez szükséges kitűnő állapotban való tartása nem tartoztak a legfőbb motivációs faktorok közé. Ez nyilvánvaló volt, mivel fenntartotta mindezen tudás ellenére a szokását. Valós motivációja abból a tényből eredeztethető, hogy 61 éves korára ikrek apukájává vált. Számára a változás beindításához szükséges legnagyobb hajtóerőt aládúcolta az a vágya, hogy aktív apukaként élhesse meg az ikrei felnőtté válását. Ezzel nem azt mondom, hogy egész énekesi karrierje és az egészsége nem volt hasznos a motiváció működtetésében, de nem annyira erős, mint az a vágy, hogy ott legyen a gyermekei számára. Ha van egyfajta szokásunk, amin változtatni szeretnénk, azonosítsuk azokat a motivációs faktorokat, melyek a változási magatartás és a rossz szokástól való szabadulás hozadékai. Írjuk le azokat és totálisan őszinték legyünk önmagunkhoz annak meghatározásában, melyek a kulcsmotivációk. Hamarosan más nézőpontból fog a szokására tekinteni.

Pozitív szándék, a szenvedély/szokás megtartásának a hozadéka

 

folyt. köv.

Várom kérdéseiket és kívánok további szép hetet: Bagi Éva

A gyilkos hasi zsír keletkezése és a tőle való búcsú

Fotolia_11700075_Subscription_L
Generációkkal együtt

2009-ben Elizabeth Blackburn orvosi nobel-díjban részesült azért (nagyon leegyszerűsítve), mert munkatársaival bebizonyították, az életmóddal befolyásolni tudjuk génműködésünket. Tehát, ezt nem a sarki fűszerestől hallottam, bár ő is megszívlelendőket mond sokszor. Dean Ornish-sel kidolgoztak egy életmód-programot, melynek alapja a táplálkozási irányelvek betartása (TÁPLÁLKOZÁS), a rendszeres fizikai aktivitás (MOZGÁS), szakemberrel történő konzultáció (TANÁCSADÁS). A legújabb egészségkoncepciós irányelvek képviselője a PREMIUM DIET. Biztosak lehetnek, hogy működő teória fenntartható állapottal a fogyókúrás dzsungelben.

A Premium Diet kidolgozói testösszetétel méréssel segítik és visszaigazolják a folyamatos edukációs munka révén elsajátított, napi rutinba átültetett eredményeket.

Miért létkérdés megtanulni azt, mit és hogyan, illetve mikor változtassunk? Mert a változási munka segítség és mindenekelőtt felismerés nélkül nem megy. De megtanulható mindenki számára. Valamelyest időigényes, de a becsontosodott szokásainkkal párhuzamosan apró-pici lépésekben színesedik, újul világunk, mindennapi életünk. Az egész család élete.

Ezzel megakadályozhatjuk, előrehaladásában gátolhatjuk a rákbetegséget, a szív-érrendszeri betegséget, a kettes-típusú diabéteszt sebészi vagy gyógyszeres beavatkozás nélkül vagy idővel a pirulák szedésének esetleges abbahagyásával.

A hasi zsír a helytelen táplálkozás lenyomata. Sok finomított szénhidrát (mint a finomliszt, a kristálycukor), a mértéktelen telített zsírok fogyasztása (melyek az állati eredetű, húsokban is megtalálható zsírok), a tartósítószerek, mértéktelen só fogyasztásának következményei. Sajnos már a gyermekeinket is érintik, ezért kell érzékenyebben odafigyelni ezekre a kérdésekre. Együtt, a családdal tanulható, izgalmasabbá tehető a heti, hétvégi étrend és az étkezés keretek közt tartottan rendszeresebbé.

Összesen Napi kb. 900 Ft plusz költséggel megtanulhatjuk ennek mikéntjét együtt. Heti 0,5-1 kg zsírtól (! nem izomtól vagy víztől) szabadulhatunk meg közben, étrend-helyettesítővel roborálódhatunk és az ebédjeinken tapasztalhatjuk a könnyed alakítgatás áldásos hatását. Kis tippek, fortélyok és szabályok.

Ez már az ovisoknak is megy, anyukák, apukák, hölgyek, urak, szépkorú barátaim! Nyeregbe januárban és húsvétra, nyárra elsajátíthatjuk együtt a rendszert, mellyel egészségesen, fitten hosszú évtizedeket tudhatunk boldogan magunkénak.

4concept-premium diet

Hívjanak:

Bagi Éva Eszter (Ph.D.)

élettanász, a változási munka szakértője

30-220-8392