Gyertyafény és kiegészítők pallérozzák téli maciba forduló hangulatunkat, humorunkat. Lassulunk, mert ez a természet rendje. És sajnos lassul az anyagcserénk is, mert ősemberasszony anyáink ilyenkor a barlangban nagyon vacogtak ám. Legnagyobb szerencsétlenségünkre örökségünk visszaköszön: pihe-puha zsírpárnácskák, renyhülő anyagcsere, D-vitamin-hiány, méreglerakódások emlékeztetnek bennünket köbüki származásunkra.
És mindennek tetejébe otthon nyálcsorgatóak a konyhaillatok, mert főzünk, sütünk, vendéget fogadunk, vendégségbe tipegünk, ahol roskad az asztal a mennyekbe repítő finomságoktól. Sültek, ropogósak, sütik. Receptre érkezik az istenadta töltött káposzta, rácponty, halászlé, beigli, puncsok, szaloncukor. És mindez még csak otthon. Ez az alapcsomag. Ha a család hagyományosabb, akkor erre jön még az ünnepi héten, három napon belül a második-, harmadikféle ugyanaz. Ha „kísérletezőek” családtagjaink, akkor világtávlatokon gömbölyödhetünk. Jaj, istenem, de mennyei!
4 napon belül 5 kiló különbséggel
Ez így van rendjén és jól. Nagyjából. Mert az ünnepek mérföldkövek. Kicsit megállunk, kicsit összejön a család, látjuk egymást – 4 napon belül 5 kiló különbséggel. Preventíve készüljünk rá, és majd a garantáltan 8 napon belül helyrehozhatót kezeljük. Menet közben pedig lesz néhány alapszabály, amivel kordában tudjuk tartani magunkat. Itt figyelmeztetek mindenkit: nem mindenre van „ráhatásunk”. Például drága jó anyukánkra. Azt a részt engedjük el. Mert ő a szívét-lelkét belefőzi ilyenkor mind a 28 fogásba.
Kezdjük az előkészületekkel! Igyekezzünk 1-2 héttel az ünnepek előtt kicsit átgondoltabban enni. Ez annyit tesz, hogy a köretek leginkább zöldségből álljanak, a fehérjeforrásaink (húsok, tejtermékek) alacsony zsírtartalmúak legyenek vagy növényi eredetűek. A szénhidrátok pedig összetettek – tehát nem egyszerűek (kristálycukor, finomliszt). A gabonák hántolatlanok, rostban gazdagok. Sportmentes napokon lehetőleg háromszor étkezzünk, szépen, arányosan elosztva a nap folyamán. Reggelizzünk teljesértékűen, ebédeljünk tartalmasan (levest, főfogást), és vacsorázzunk lefekvés előtt maximum két órával. Közben pedig sok-sok folyadék (nem, ne trükközzünk, kizárólag víz vagy finom teák, lehetőleg ízesítés nélkül). A lakomák utáni napokban, hetekben ugyanezt javaslom.
A 007-es ügynöki szerep
Néhány jelszó, és senki nem vesz észre semmit királynőségünket védő bevetésünkről (kivéve anyukánk, de őt még Bond sem tudná átvágni).
Az első jelszó: mértékkel! Próbáljuk ki az „egyszer és közepes adagot szedek” taktikát. Nem, nem kell krízisbe esni, az éhhalál nem ebben az időszakban fog utolérni bennünket. Aztán néha pihenjünk, hogy legyen idő a vércukorszintnek rendeződni és némi zsírbontást beiktatni. Elpakolhatunk anyukánk helyett, amíg ő részt vehet bent, a nappaliban a társalgásban. Alkoholmentesen, kevés sóval és kizárólag vízzel fogyasszuk ételeinket. Minden reggel titkos mozgással készüljünk az egész napos támadásra. Egy-egy 10-20 perces nyújtógyakorlat, jóga, core-wellness, mélyizmokat megmozgató program kiváló segítőnk lehet.
Szép, lakomaváró heteket kívánok szeretettel!
Bagi Éva
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: