A realitás kontrollja, a pozitív identitás boldogsága és a szenvedély építő ereje!

NautilusKódolok. Két hölgyön érik mostanság be a változás, amin hónapokig dolgoztunk. Jó látni őket. Ez az igazi szakmai boldogság! És mindez nagy részben itthonról. Mert ők dolgoznak magukon, a feladataikon. Teljes ráhagyatkozással, és egyre nagyobb lelki békével, boldogsággal. Ma már nem az a dolgom, hogy felcsalogassam őket a maguk tempójában a depresszív, kontrollt vesztett spirálból, hanem , hogy letegyem időnként a realitás talajára őket. Persze, nem belerondítva a boldogságuk megélésébe. Ők dolgoztak meg magukért, övék az érdem. És mindehhez mi kellett nekik: Recept: 1. Kétségbeesés, tehetetlenség. 2. Bátorság (nagybével). 3. Kitartás, teljes ráhagyatkozás és mértékletesség. Befogadás. Mert én csak alternatívákat kínálok, ha szükséges. Ők pedig kiválasztják az igazán testhez állót, ami pontosan rájuk illik. Addig próbálgatják. Van idő, kérem szépen! Ami nem tetszik, azt meg bent hagyják. A körben…

 

Ha nem kötne a titoktartás és nem gondolnám, hogy a tudatlan, önmaguktól is félő emberek belerondíthatnak a “felépülésükbe”, kérném őket, hogy meséljenek. Fotókkal, történetekkel, anonim módon. Hogy más is láthassa, mindez tényleg csak bátorság kérdése. Ami egyike a legfőbb erényeinknek. Nem, nem vakmerőségről beszélek. Az valami teljesen más.

 

Mi a gyakorlat? Írnak nekem (rendszerint a Nők Lapja Café Válaszkeresőjére), vagy észreveszik rajtuk barátnők, kollégák, rokonok, a változást. És ajánlanak. Akkor kapok egy baromi hosszú levelet. És én rendre elmondom, hogy a legeslegjobb, ami történik. Teret keres magának a tünet, a változásra megérett állapot. Kibuggyan. Elviselhetetlenül. Mint a hájbáj a ruha résein. Hogy a gombok is lepattognak még egy mélyebb sóhaj következtében. És megnyugtatom őket, hogy ez tökéletesen, rendesen, tutira, mélyen NORMÁLIS. Pontos kifejezés erre: normál krízis. De az is lehet, hogy egy függőség jele. Ami már nem annyira tartozik a széles, tág határú normák keretei közé. De azt szeretem a legjobban. Mert a függőségből felépülni (SZER, TÁRS, NET, SZEX, stb.) a legszebb, a legboldogságosabb. Mert lehetséges és rövid időn belül látni a változást. Az élet szebbik, megfelelő, működtethető mivoltát. Mit működtethetőt???! Magától suhanót. Mert az ilyen embereknek a fejére gyakrabban felfestődik a mosoly. És a felépült (vagy már felépülő) emberek rengeteg energiát nyernek. Amiből adni is képesek. Mert ők látták a posványt. És ismerik a két pólus legeslegvégét.

A legszebb indikátor, amikor már csak mosolygunk visszanézve a pocsolyán. 🙂 Az én hölgyeim kezdenek csendesen mosolyogni. Pedig lenne min sírniuk. De már nincs miért. Mert kézbe vették a posványt és belső kontrollal szemlélik Önmagukat, a legközelibb világot maguk körül (szülők, társak) és az egyre távolabbiakat. Pedig ők nem változtak…MÉG! De óhatatlanul fognak, ha kapcsolatban szeretnének maradni az önazonosult hölgyeimmel.

 

Én is köszönöm! Szép napot kívánok, Némó! Üdvözlet a csigazázból! És az álarc mögül…

Bagi Éva

Egy társfüggő felépülésének beszámolója

Hedvig, a Némó gömbhal…

 

Kaptam egy levelet Hedvigtől (természetesen a név művészi és karneváli), aki 5 hónapja keresett meg a Café szakértői oldalán levelével. Azóta dolgozunk együtt és meg szeretné osztani tapasztalatait. Abban bízva, hogy ezzel segít másoknak, de legalább is reményt nyújt:

 

“Hedvig vagyok, 28 éves és javuló állapotban lévő társfüggő.

2010 szeptemberéig szenvedélyes kapcsolat fűzött egy  sikeres, dögös, menő, ám drogfüggő pasihoz, aki megalázott, megszégyenített és lelkileg napról napra meggyötört. Mivel felváltva éreztem vele kapcsolatban lángoló szerelmet és mély gyűlöletet, hajlamos voltam ezt a kapcsolatot „erős kémiának”  definiálni és észre sem vettem, mit művel velem. Én magam is jó másfél évvel a kapcsolat kezdete után jöttem rá, ez valamilyen jellegű függőség lehet részemről.

Lángoló szerelmem bizonyítékaként én kerestem segítséget a rajongva imádott pasinak, Évára a Nők Lapja Cafén bukkantam rá a szenvedélyek  szakértőjeként. Fájdalmas volt azzal szembesülnöm már az első írásbeli válasza során, hogy ebben a függőségi viszonyban én is szervesen részt veszek, mégpedig a pasim drogozását nagy elánnal támogató félként, holott úgy éreztem, pont az ellenkezőjeként viselkedem:  a megmentője akarok lenni. Úgy gondolom, tájékozott vagyok, mégsem feltételeztem, hogy társfüggő lennék. Azt gondoltam, hogy a társfüggőség egy olyan állapot vagy tevékenység, amit a pasijukon csüngő bizonytalan nők csinálnak, vagy épp azok a csajok, akik minden este mással fekszenek le. Mindennek éreztem magam, csak épp bizonytalannak nem. Erős nőként aposztrofáltam magam, aki sikeres a munkában és népszerű az emberek között, megment kutyát, macskát, hajléktalant és drogos jó pasikat. Még büszke is voltam arra, hogy az önmegvalósításban élem mindennapjaimat, független vagyok és bőven elég, hogy a szerelmemmel heti 2 alkalommal találkozom csupán, nem leszek olyan, mint a „többi nő”, aki pasi után koslat, mert egyedül értéktelennek érzi magát. Szerettem és szeretek egyedül lenni, jól érzem magam a saját társaságomban. Azzal tisztában voltam, amíg egyedül nem vagyok boldog, mással sem lehetek az. Elvakított azonban egy definiálhatatlanul erős szerelem. Legalábbis azt hittem, hogy ez az.

Eszembe sem jutott, hogy olyan tipikus tüneteket mutatok, amelyek egy tökéletes társfüggő képét rajzolják meg.  Ezzel második körben Éva társfüggő tesztje szembesített, majd az a közel 8 oldal, amelyben részletesen elolvashattam egy szakkönyv lapjain, mi jellemzi a társfüggőket. Napról napra vált világossá számomra az a fajta végtelen kétségbeesés, amelyet érzelmi szinten nem voltam hajlandó észrevenni, és amely áttolódott a testemre. Rengeteget betegeskedtem úgy, hogy heti négy alkalommal konditerembe jártam és valóban kielégítően táplálkoztam. Folyamatosan kellett szembesülnöm olyan dolgokkal, amelyeket korábban kényelmetlen volt észrevennem, idővel viszont eljutottam arra a pontra, hogy minél több szemetet, tragédianyomot szeretnék a felszínre hozni, amelyben egyébként verbálisan és fizikailag bántalmazott gyerekként gyakran volt részem. Éva következetesen, emberien vezeti a hozzá fordulókat, köztük engem is. Fontos kifejezés a „teljes ráhagyatkozás”. Amikor ugyanis az ember napi 3-4 órákat sír egy férfi miatt és fogalma sincs arról, mit kéne tenni, négykézláb mászik ki a konyhába a kétségbeesésben, mert két hete nem hív (!), akkor marad a teljes ráhagyatkozás… Évára, aki célorientáltan, személyiséghez illő játékos, érdekes, mégis lelkileg kemény feladatokkal visz ki abból a spirálból, amibe a társfüggő saját magát rántja bele. Szeretném hozzáfűzni, hogy én egyáltalán nem fogyasztok alkoholt, nem dohányzom és nem is drogozom. Pusztán az a fajta rajongás taszított bele ebbe a kétségbeesésbe, amit egy hihetetlenül dögös, de drogfüggő pasi iránt érzett már az ember lánya. Azért is volt szánalmas érzés ezzel szembesülnöm, mert azok közé a nők közé tartozom, aki látszólag sokat tesz magáért fizikailag és mentálisan. Önmegvalósítok, szakmailag építem magam és jó embernek is érzem magam. De előbb álltam le mások nyomorával foglalkozni, mint a saját sebeimet ápolni. A társfüggők egyik szembetűnő jellemzője, hogy minden fontosabb annál, minthogy a saját lelkükkel foglalkozzanak… igazán. Mert tele van a polcom pszichológiai, személyiségfejlesztő és ezoterikus könyvekkel. Ez csak a felszín kapirgálása.

Kemény 5 hónapon vagyok túl, visszaesésekkel. Ugyanis a drogfüggő volt pasim meg-meg jelenik. Mára van erőm nem felvenni a telefont és nem reagálni. Korábban indulatos bizonytalanság fogott el, manipulálni akartam, és két heti fejtörést okozott, vajon mit akart. Egyértelmű volt, szexelni. Ennyi.
Be kellett látnom, nem, ő nem fog megváltozni. Akiben nem él a vágy, hogy megmentsék, vagy megmentse önmagát, azon én sem tudok segíteni.

Az a fajta rajongó szerelem és az a fajta intenzív szexualitás, ami két sérült ember között bontakozhatott ki (egy bántalmazott gyermekkorral rendelkező lány és drogfüggő férfi között – ő idősebb nálam közel  7 évvel) egy totálisan beteg viszony, amelyből óriási fájdalmak árán ki tudtam szállni, mintha csak egy alkoholfüggő tette volna le a poharat. És ha belátjuk, amikor a földön fetrengtem, amikor  vágyakoztam és majd megőrültem, miért nem hív, akkor a függőségem tárgya hiányzott. Mintha én is drogfüggő, nikotinista vagy épp alkoholfüggő lettem volna.

Szerencsére nem csak azzal kellett szembesülnöm, milyen fel nem dolgozott traumákat kell megoldanom, hanem nem feltétlenül nyilvánvaló erősségeimmel is. Ebben egy ún. MQ-teszt segített, amely a siker-hatékonyság vonalára is fókuszálva megmutatja azokat a erősségeket és lehetőségeket is, amelyekkel máshol nem szembesülnénk. A teszt tehát egyedi megoldásokat ad, más teszthez nem tudnám hasonlítani. Látens kincseimhez és a családomból felvett szokásaimhoz az élményönéletrajzom szolgált alapul: Éva speciális szempontokat ad meg, és a szempontok kapcsán kell kifejteni a véleményünket, múltbéli-jelen élménykincsünket. Az önéletrajzot Éva és kolléganője értékeli ki, ezt ún. kvalitatív elemzésnek hívják.

Történetemet társfüggőként azért szeretném másokkal is megosztani, mert amikor egy társfüggő rájön arra, hogy társfüggő, akkor automatikus észreveszi a sorstársait, és azt kell, hogy mondjam hölgyeim és uraim: rengetegen vagyunk.

Évának hálával tartozom, hogy egyáltalán idáig eljutottam. Még rengeteg dologban kell fejlődnöm, de már nem fetrengek a pasi után vágyakozva, teljesen tudatában vagyok a függőségemnek, és sikerrel  nyakon tudom csípni magam az esetek 90%-ban, amikor egy negatív spirálba belekerülnék. Ez ugyanis egy betegség és nehezebb belőle kijönni, mint az alkoholizmusból. Ha Évára előbb találok, már előrébb is tartanék, de így kellett történnie. Kerestem más módszerek között, de egyik sem volt olyan jelentős hatású számomra, mint egy Évával való levelezés vagy beszélgetés.

Most arra törekszem, hogy a lehető legtöbb trutyit felhozzam az emlékezetem és a lelkem legmélyéről, folyamatosan építem le a konzultációkkal pl. a család vagy épp gyerekkori környezet által rám rakott tévhiteket, akadályozó szokásokat. Eddig is szabadnak éreztem magam, de az csak súrolta a mostani állapot alját. Most valóban  szabad vagyok. Már tudok okosan játszani a határaimmal.

Szeretettel,

Hedvig”

Köszönöm: Bagi Éva

A változás nagy meló! De megéri…

Szülés közben rám szakad a verejték. Mégis újra és újra átélném ezt a spirituális csodát!

 

Kedves Olvasóim!

Amikor az első gyermekemet szültem, megemlítettem az egyébként imádott, istenítet szülés orvosomnak (Dr. Márkus László főorvos úr), hogy nem gondoltam, hogy ennyire fog fájni.

Erre ő válaszolt: “Ezért hívják szülési fájásnak és nem menstruációs görcsnek.”

A változás nagy meló, de megéri. Olyan, mint egy csodás szülés.

Walter Matthau magyar kiadása a főorvos, gyermekkori barátnőm ajánlotta, aki mindkét fiát nála szülte. És nekem az ő szava pontosan annyit ér, hogy vakon bíztam benne. Helyesen. A szülés is egy teljes ráhagyatkozás. A természetre, a szakemberre. Biztonságban éltem át kétszer is a csodát. És mindebben még segített a leendő férjem (júniustól kezdődik az életre szóló szerelmetes rabsága 2 legyártott koszorúslány után), és a szülésznők fáradhatatlan profizmusa, szeretete.

 

Bennünket is körülölel a család,a  szakemberek, a barátok. Hagyjuk nekik, hogy szeressenek bennünket, míg vajúdunk, változunk. Vagy kérjük tőlük.

Pontosan ilyen a változási munka: egy folyamat, amihez az egyik fél már nagyon ért, jó esetben szenvedéllyel űz. Akire érdemes hagyatkozni. Ez a teljes ráhagyatkozás. Félreértés ne essék. Ő nem megmondja a tutit. Hanem jól megtervezett és empatikusan rezdülő pillanatokban terelget. Társ, partner az úton. A természet útján. Mert a bennünk lévő változás elindul. Ha hagyjuk. És ha észrevesszük. Akkor már örül a lelkünk és kitavaszodik. Megy szinte magától minden. Persze, botlások, csetlések, visszaesések, kétségek lehetnek. Mint az anyáknál. De ezek kézbe vételét, belső kontrollját is könnyű szerrel elsajátíthatjuk.

 

Többek közt ezért más a visonyunk édesnyánkkal, mint apáinkkal. Minőségében, természetében. És ezt a szerepet nem szabad összekevergetni. Mert károkat okozhatunk.

Mert a folyamat egy tanulás. Bárki számára megszerezhető, begyakorolható, rutinizálható tudás. Fehozzuk a tudatunk szintjére a sejtéseket, az érzéseket, az ösztönöket, a vágyott és pontosan meghatározott célokat. Azt, hogy mit szeretnénk elérni és hogyan.

Ismét kaptam egy levelet egy klienstől. Hadd osszam meg Önökkel. Talán a gondolatai reményt nyújtanak és bátorságot adnak az első lépés megtételéhez: beismerjük, hogy tehetetlenné váltunk a függőségünkkel, a gondjainkkal szemben.

 

Istenem,
Adj lelki Békét
Annak elfogadására,
Amin változtatni nem tudok,
Bátorságot,
Hogy változtassak azon,
Amin tudok,
És Bölcsességet,
Hogy felismerjem a kettő
Közötti különbséget.

Zs. levele:

“Kedves Éva!

Pár hónappal ezelőtt nem gondoltam volna, hogy sírás nélkül tudok mesélni arról, amit anyuról pl. ma mondtam. /borgőz és cigaretta/.
Anya úgy nézett ki, mint egy lepukkant csöves. Amikor megláttam, már nem éreztem semmit, csak döbbenetet. De csak egy pillanatra.
Aztán elfogadtam a helyzetet. Nincs bennem semmi harag felé. Már nem gondolom, h meg kell nekem őt mentenem saját magától.Nem tudom hogyan és miként, de a konzultációs folyamat alatt a mély gyűlölet a szívemből, amit iránta éreztem, megbocsájthatatlan haragot, átfordult megértésbe és elfogadásba. Még így is át tudtam ölelni az én kis anyukámat, aki egyre inkább megy össze, teszi magát tönkre, és tőlem várja, hogy fényt vigyek az életébe. Valahogy azt érzem, van egy belső stabilitás, ami már nem hoz ki a sodromból, már nem tud “beszólni”.
Apán még gondolkodom, igazad van, ha levelet írok neki, anya is copy-ban lesz. Az a legfurcsább, hogy amíg otthon voltam röpke 2 órára, láttam közöttük végre ölelést.
Azt hiszem, ha ketten vannak otthon, jól elvannak és ez engem megnyugtat.
Régebben kihasználtak a férfiak, nem tudtam nemet mondani, de mostanra megtanultam, és azóta az élet ad is helyzeteket hogy gyakoroljam és minden pozitívan sül el. Megtanultam nem félni kitárulkozni, megmondani, hogy mit akarok és nem félek a reakciótól. Régen arra koncentráltam, vajon mit akar a másik hallani és nem azt, amit én gondolok.
Nem voltam önálló személyiség, de most egyre inkább tudom definiálni, milyen vagyok, ki vagyok, mi a jó nekem, mit akarok.
Kifejlődött az önbecsülésem, én nem becsültem magamat, nem tiszteltem magamat. Így engem sem, /férfiak/, de amióta ezt megtanultam, úgy érzem tisztelnek, és nőként, méltósággal kezelnek.
A célmeghatározásban gyenge vagyok, de ez a módszer sokat segít. Foglalkozom pszichológiával, most a Szerelem pszichológiája c. könyvet olvasom. Ez a laikusok első könyve ilyen területen, fura, mert pont az A…y (kitörölve az üzlet neve) üzletben találkoztam ezzel a könyvvel. Beleásom majd magam az egyre magvasabb, tudományos könyvekbe.

Mindezt azért írtam le, mert nem tudok kiragadni 1-1- konzultációt, az egész kezd egy kerek egésszé formálódni, most érik össze minden bennem.
Végre önálló felnőtt nő leszek. Nagyon várom.
és köszönöm :)!

Üdvözlettel,
Zs.”

Köszönöm!

Kívánok napsugaras tavaszt szeretettel: Bagi Éva

Bomlik a zsír, omlik a világ a lábunk előtt, mert MI VÁLTOZUNK IS AZ ÚJ FORMÁNKHOZ!

FOGYJON VELEM EGY BOLDOGABB ÉS TETSZETŐSEBB ÉNKÉPBE: Ön-KÉP-MÁS-ként!

Ön KÉPes MÁS-ként ÉLNI?

Eljött a tavasz és közeleg a húsvét. Kicsit olyan, mint amikor a karácsony toporog a hóban. Végre talán a meleget is meghozzák a Sándor-József-Benedekek? Az emberek – nők, férfiak, gyermekek – robbanásszerűen vágynak a megújulásra, a szerelemre, a társra, a tisztulásra, a pusztító szenvedélyeiktől való szabadulásra. Újévkor fogadalmat tesznek, és tavasszal rá sem mernek gondolni.

 

A tavasz az illatok, a hormonok, az újjászületés évszaka. A szerelemé, az életé, a boldogságé.

 

„Pechesebbeknél” az ivászatokba hajló grillezések közelegnek, az útmenti vagy „filmszakadásosvégű” locsolkodások vagy a böjt utáni nagy sonka és kalácshabzsolások. És a formátlan-feneketlen hízások áprilisa-májusa.

 

Több levelet is kaptam táplálkozási kontrollvesztőktől, kétségbeesett fogyókúrázóktól és egy aggódó barátnőtől.

 

Vegyük számba a fogyókúrázás aranyszabályit, amitől ha eltérünk, számíthatunk a sikertelen jojó effektusra, az újbóli felesleges pénzkidobásra és elsősorban a roppant káros, egészségre ártalmas mechanizmusokkal tarkított éhezésre, stresszre.

 

Az alapelveket egy orvosilag támogatott és folyamatosan kontrollált elit, minőségileg prémium kategóriás program foglalja magában, mely szokatlan módon az elérhető tartományt képviseli költségek tekintetében. Ez a (Prémium Egészség Koncepció) Premium Health Concepts.

  • a PREMIUM orvosi tanácsadással jár (kéthetente, folyamatosan)
  • a PREMIUM-mal zsírból fogynak le (nem izomból)
  • a PREMIUM nem ígér elérhetetlen célokat (heti egy-másfél kiló fogyás)
  • a PREMIUM-mal hosszú távon megtarthatja a súlyát (egészségesen)
  • a PREMIUM jó közérzetet teremt a diéta alatt is (nincs éhezés, fáradtságérzés, falási rohamok, sóvárgás, visszaesés)
  • a PREMIUM első osztályú termékeket és szolgáltatást nyújt (elérhető áron)
  • a PREMIUM-a diéta alatt már megtanulja a diéta utáni szokásokat
  • a PREMIUM-mal az étkezés élvezetét megtarthatja (mert étkezhet)
  • a PREMIUM-mal elkerülhető a rettegett jojó-effektus (és az inzulinhinta)
  • a PREMIUM árain okkal többet kap, mint a divatdiétáknál (az életmódváltás teljes palettáját gyakorlati ajánlásokkal)
  • az egészség a legfontosabb – a PREMIUM orvosok szakemberek és szeretik hivatásunkat, illetve a tőle segítséget kérőket.



(az edukációs részre nagy hangsúlyt fektet)

Tanácsadója vagyok a programnak, mert teljes azonosulással tudom, hogy működik. Magam is kipróbáltam, a Facebookon nyomon követhetik az eredményeimet, tapasztalataimat. Én csupán esztétikai fogyókúrába kezdtem, 2 gyermek szülése után, egy esküvőre készülődve. 2 hónap alatt szeretnék 6-8 kilótól megszabadulni a fenti elvek mentén. Úgy, hogy bírom továbbra is a napi hajtás-pajtást, a menyasszonyi ruhából nem fog kifittyenni a lakóhiányos bőröm és a mosolyom is igazi lesz.

 

Azért is csatlakoztam a programhoz, mert vallom mindig (olvashatják a bejegyzéseimben, a kérdezőknek írt válaszaimban), hogy változási munka nélkül nem érhetünk el tartós, teljes értékű boldogságot, józanságot, belső kontrollt, szerethető életmódot. És élhetőt.

 

Ezt a programot diabeteszes betegeknek, kardiológiai eseményen átesetteknek (szívbetegeknek) dolgozták ki, ahol rendkívül fontos az óvatosság, a körültekintés, a gondoskodás. És mindenekelőtt a fokozatos útra bocsátás. Több hónapig dolgozunk együtt. Partnerként. Megtanuljuk az új életformánk kivitelezését. (Pontosan ugyanúgy, ahogy az alkoholbeteg ember kezd el újra működni. Józanul, kiteljesedve, egészségtudattal.)

 

És azt is átvesszük, hogyan változtatható egy egész család évszázados étkezési, testmozgási, betegségtudatos szokásrendszere egészségtudatossá. Csoportosan, a hasonló problémákkal bajlódók tapasztalati erejével vagy akár egyénileg.

 

Amiket biztosít a Prémium, az egyedülálló: a folyamatos konzultációk mellett egy hétről-hétre bővülő, egyénre kidolgozott tankönyvet, sporteszközt, shakert, centit, edzéstervet és finomabbnál finomabb levesporokat (kiváló osztrák chéf receptjeivel !!!), ételhelyettesítőket (minőségi, tiszta, természetes, precízen összeállított arányban), melyek a program első 2-3 hónapjában mankóként szolgálnak.

 

Plusz egy profi mérőműszer segítségével monitorozzuk a kliens testzsír-izom arányát, és egyéb paramétereit. Folyamatosan követjük és megbeszéljük a változást, felkutatjuk a nehézségeket és korrigáljuk.

 

Kérdezte egy aggódó barátnő, hogy kezdjen-e kétségeket táplálni a barátnője legújabb, „valamilyen prémium” fogyijával kapcsolatban. Nos, annyit tudok őszintén válaszolni, hogy végre megnyugodhat, mert ahogyan egy profizmussal működő kardiológián, úgy itt is méltán figyelünk a bármilyen okból fogyni vágyók egészségére, biztonságára, jóllétére.

 

Ha velem szeretnének fogyni vagy belekukkantani ebbe a programba, kövessék a tapasztalataimról összegyűjtött írást a Facebook Belső Kontroll Konzultáció oldalamon.

 

Szép tavasz- és húsvétvárást kívánok. Ha meg szeretnének szabadulni a függőségeik démonjaitól és a lelkiismeretfurdalástól, írjanak, hívjanak! Szeretettel várom kérdéseiket: Bagi Éva

Ha a vágy ellenállhatatlanul az utunkba tör

Sóvárgás, habitus, hajtóerő, kontrollvesztés

 

Vannak esetek, amikor vágyunk arra, hogy ránk törjön az érzés, az a megfoghatatlan erő, ami húz bennünket valahova, valamihez, valakihez. Vagy csak a semmibe… Ez időnként nagyon nem akar jönni és csak az apátia, a keresgélés, a tapogatózás, az egyhangúság kullog velünk. agy a depresszió. Aztán van olyan is, hogy egyszer csak összerakódunk, és sodornak bennünket a történések. Vagy szembe jön valaki és minden megváltozik úgy, de úgy! Akkor éppen teljesen mindegy a végkifejlet, mert az érzés, a Flow az Áramlás a boldogság a lényeg.

Olyan is van – legfőképp nőtársaimnál, hogy pontosan tudjuk, mit kívánunk éppen („éppen” a legrosszabbkor, mondjuk például fogyókúra közepén madártejet, tonhalas szendvicset –nem fitti-fittit, hanem 3 nagy karéj vajas kenyéren, fél liter édes kakaóval. Mindezt éjjel 11-kor. És kiderül, hogy másnap beköszönt a minden hónapban ismerős nap. Vagy éppenséggel csak most, de azonnal savanyú uborkát-krumplipürével és juharsziruppal. Mert tombolnak a hormonok és az áldott anyaméhben egy emberke.

De lehetünk elemibbek is: éhesek vagyunk, vagy rettenetesen szomjasak. Ezek is hajtóerők. Vagy ha éppen úgy sikerül Vénusznak (vagy a Holdnak), az energiáinknak, a gyerekek altatásának, a szexi hálóingnek egybeseregleni és összerendeződni, hogy nagyon-de-nagyon értésére adjuk életünk párjának az esti programot. Mert délután óta dübörög a vérünkben szintén egyfajta vágy.

Olyan is van, hogy csak kiszakadnánk a természetzajos csend közepébe és harapnánk a Mecsek-oldalról dőlő virágszínt, az illatot, a frissen kaszált fű szagát.

Ezek mind-mind építőleg hatnak ránk, töltenek, előre visznek. (Még a fogyókúra bukták is… )

És van olyan hajtóerő, aminek kontrollt kell szabnunk. Mert az életünkre, a lelki békénkre, a nyugalmunkra törnek. Megakadályozzák az egészséges életvitelt, a családi harmóniát, a beteljesedést és a kiteljesedést. Ilyenek lehetnek a szerfüggők józanodási időszakában a sóvárgások (mely drága sóvárgás-csökkentőkkel sem orvosolhatók), a nikotinéhség vagy a falási rohamok táplálkozási kontrollvesztőknél. De ilyenek a házasságtörők szexuálisan kielégítetlen vágyai, rohamai vagy a társfüggők fékezhetetlen „társat és önnön magát pusztító” machinái.

Hogyan lehet egyrészt különbséget tenni, másfelől megtanulni a belső kontrollt, hogy a pusztító sóvárgásnak ellent tudjunk állni? Hát, ebbe az utolsó 3 szóba most azonnal bele is kapaszkodnék.

Mert nem ellenállni kell. Sokkal inkább használni! Mert valamiért keletkezett.

Az érzés majdhogynem ugyanabból az archaikus (ősi) agyi területről származik. Tehát, örömmel jelentem, hogy használhatjuk, fordíthatjuk jóra, építőre a kéretlen, pofátlan kígyót. És hogyan?

Először egy gyors tűzoltás, hölgyeim, uraim: nagyszerű szakmai társam, Juhász Vali szokta mondani: nyelvben az igazság. És a gyógyítás. Ne álljunk ellen a kísértésnek!!! Tompítsuk sújtását és aztán ragasszunk rá szárnyakat. Miről hadoválok? VENTILLÁLJUNK! Beszéljünk róla. Olyannal, aki érti (barát, társ, rokon, szakember … telefonközelben.) És utána, kezdjünk bele a már jól ismert építő szenvedélyünkbe. Amiről már sokat írtam és még fogok is. Mert eddigre, kedves olvasóim, ugye már mindenki talált magának „bogarat”?

A szenvedélyes ember mindig az is marad.

Onnan ismerszik meg, hogy gyakran kérdezik tőle: „Honnan van Neked mindenre időd/energiád?”. Hát onnan, hogy valami nem egészen úgy működik ezeknek a csodabogaraknak a kazánjában, mint másoknak. És, ha megtanulják a maguk boldogságára használni, már nem is olyan átkos egy adomány!!!

Szép napot kívánok számomra oly kedves, még talán nyűglődő szenvedéllyel telt embertársaim.

Szeretettel: Bagi Éva

Nálunk nem pottyantanak a hámfára!

Hogyan húzzunk úgy, hogy élethosszig biztonságban legyünk?

 

Kaptam egy régi-régi hámfát ajándékba. Nászajándékba. Okkal gondolhatom, hogy ez bizonyára jelkép, üzenet amellett, hogy különös ereje van az ősidők emlékeit őrző darabnak. Szépen rendbe lett téve mind a vasa, mind a fája és majdhogynem megelevenedett a kép, amint elindulnak a lovak a szekérrel és megfeszítik az istrángot. A hámfa kiszalad alóluk. Pontosabban a faruk alól.

És ez a kép adta nekem az egész gondolatmenet szimbolikáját, illetve egy mondás, amit hallottam: „Nálunk nem sz..nak (sicc) a hámfára!” Mert aki húz, annál feszül az istráng, kiszalad a hámfa a ló fara alól, halad a munka és nincs hosszú megállás.

A legnehezebb a minta nélküli embereknél, a kontrollt vesztett állapotban, amikor kerülgeti az egyént az unalom, a depresszívebb hangulat, a tanult tehetetlenség, a tétlenség, hogy abból kimozduljunk. Ez nem csak állapotokat tükrözhet, de létformát is. Amikor a felszínen táncol valaki, kíméli magát, szépen, csinosan, tartalék üzemmódban járja a köreit. És közben nem történik semmi. Semmi mély, semmi tartalmas. És a sikerélmény is elmarad.

Mert pontosan ez a lényege a mondanivalómnak. Ha belemerülünk fáradsággal, kitartással a feladatba, nekiveselkedünk az inkább kerülendő munkának és kitartóan, mértékkel végigizzadjuk, annak lesz igazán gyümölcse. És a felszabadító jó érzés: megcsináltuk, végigküzdöttük, tettünk ma is valamit.

Ezt elkezdhetjük már pici gyermekeinknél. Korukhoz, fejlettségükhöz mérten adjuk ki számukra a feladatot és az hajtsuk is be: szeretettel, következetesen, kitartással. Hogy meglegyen a ragyogó boldogságuk az érzés adta eufóriában: képes vagyok rá, ezt én csináltam, ez az enyém.

Egy dolgot nem lehet elvenni senkitől, SOHA. Az érzést, a tapasztalást, a tudást. És mivel ez sikerrel tölti fel a raktárakat, már idejében megtanulja a kicsi, hogy tenni kell minden boldogságért. Hogy fenntartható és hosszútávú lendület legyen belőle. Az imprintingek, a korai bevésődések aztán nem múlnak el. Dolgos, szorgos emberek lesznek, akik látják és tudják a célt maguk előtt és szépen haladnak az úton. Húznak. A cél pontosan az érzés. Amit idejében megtapasztaltak.

Mert a munka, a tanulás, a bátorság, az időnként erőn felüli feladat védőfaktor. A krízisektől, az összeomlástól, a sorozatosan helytelen döntésektől véd minket. A tunyaságtól, az irigységtől, a fájdalmas unatkozástól, az ambíció hiányától. Éppenséggel, kézben kell tartani az istrángot, hogy a dolgos-szorgos, céltudatos (TUDATOS!!!)  emberek ne lendüljenek át egy másik partra, a fékezhetetlen tettre készség zsongásába.

A mértékletesség, a megfelelő kikapcsolni tudás ennek belső kontrollja. (Kaptam én a keresztapámtól egyidejűleg a hámfa mellé birkabőrt is ;-)…)

Aki így él, kitartóan húzza a szekeret gyorsabban, könnyebben, fejlődve éli meg a kríziseket. Lesznek tartalékai nehezebb időkre, örülni tud a tartalmas életnek, értékelni, szeretni (!) tudja a küzdeni, tenni kész embertárasait. Védi önmagát és gyermekeit azoktól, akik annyit pihengetnek, hogy az istráng laza naphosszat,  a hámfa meg megér minden egyes odakakkantást. Mert soha nem lendül ki a far alól.

Lendületes szép nyári napokat kívánok! Itt a befőzések, a télre való készülődések, a raktározások ideje!

Bagi Éva

 

Szólalj meg és kinyitjuk azt az ördöglakatot!

Nyelvben az igazság…

 

Nyári szünet van, ez nagyban megmutatkozik az olvasottsági lendületen is. Tavaly, még amikor kezdtem a rendszeres blogírást, izgatottan tapasztaltam, hogy június-júliusra mintegy 10-szeresére ugrott a látogatottságom. Rögvest utána néztem a témának, mi érdekli olyannyira az olvasóimat.

A belső kontroll megszerzése, a töltekező, energizáló jövő megalapozása, a tárfsfüggőség. Ezek ről írtam. Aztán gyanús lett a dolog és rájöttem, leginkább uborkaszezon van. A munkahelyeken is. Ami engem végtelen megnyugvással tölt el. Mert ebből tudom, hogy sokan, ha tehetik, szánnak időt a kikapcsolódásra, önmagukra. Mert mi lenne más egy NLCafé oldalak böngészése!

Ez engem még fokozottabb odafigyelésre ösztökél. Mert tudom, hogy június-július tájékán több szemhez, fülhöz, gondolkodáshoz juthatok el.

És még egy dologban biztos vagyok! A nyári pihenések közepette sokan nem csak elolvassák a kikészített és az esti fáradtsággal telt ájulás miatt csak sóvárgással csak nézett könyveket. Írásra is adják magukat. Blogolásba, naplózásba vagy a ma oly sikkes kézzel, bélyeggel levélírásba csapnak. Szép papíron a hajnali madárcsicsergésben vagy az esti tücsökciripelésben. Mert a gyerekek a nagymamánál élik világukat.

Nos, ha már az írásnál tartunk, belecsapok mondandómba.

Kvalitatív elemzéssel Juhász Valival azon dolgozunk, hogy egy irányított önéletrajzírás alapján készítünk egy pillanatfelvételt arról, az illető hol tart éppen. Az elemzés górcső alá veszi a használt kifejezéseit és statisztikus elemzéssel megmutatja, melyek a leggyakrabban előfordulók. Mert, hogy ezek nem véletlenek. (Ezen kívül még rengeteg dologra ránézünk, pl., hogy milyen összefüggésekben használ jelzőket és az életében mely személyhez köthetők ezek, stb.).

Az oldalam linkjébe tudtam beilleszteni az egyik elemzés szófelhőjének HTML-kódját:

http://otthonteremtes.eu/?page_id=310

Itt nagyon szépen látszik az erős tagadás, hárítás. További magyarázatra nem szorul a kép. Innen tudjuk, hogy milyen irányba mozdulhatunk. Egy egyszerű és rövid technika pl. az, hogy a mondatainkat átfogalmazzuk úgy, hogy szemanatikailag (jelentésbeli minőségében) ne változzék, csak a negálást (a negatív irányvonalat) állításba gyúrjuk: pl. nem szeretenék úgy járni, mint a barátnőm. Egész nap a gyerekeivel volt elfoglalva és közben nem volt ideje magára, a barátaira, az életére.

Ha ezt megpróbálják átültetni egy vágyba, egy kijelentésbe és azt ki is mondják, netán le is írják, nyerőbe kezd fordnulni az életük! Az érzéseik és a céljaik mindenképpen!

Szeretettel várom az átírt bekezdéseiket vagy a jelentkezésüket egy Pozitív identitás tesztre!

Szép nyári napokat kívánok: Bagi Éva

Erdélyi Mónikából konfettit próbálnak cafatolni: tiszavirág sikerrel!

Foglalkoztat egy gondolat, hogy a bírálatban, a kritizálásban, tanácsosztogatásban milyen profik sokan. Mert könnyebb a más háza táján nézelődni.

 

Elég csukott szemmel kinyújtani a karunkat és beleakad a környezetünkben valakibe, aki épp problémát bogozgat. A jobb is, a bal is. Ha másba nem, magunkba. Mert annyira szétestünk.

Megszűnt a munkánk, amit lelkesen, odaadással végeztük. Berendezkedéssel. Évtizedekig, akár! Ennyi év nem kis idő a pszichénknek. Egyedül maradtunk a munkanélküliség közepén akár gyerekekkel, mert éppen elvált anyukaként terelgetjük a szakmát, a gyermekeket. Az egyik kicsi, a másik nagyobbacska, de még csak középiskolás. Nem könnyű. Nagyon-nagyon nem. Ebből az „áldásból” elég egy is az összeomláshoz!
Van nekünk egy Mónikánk. Erdélyi Mónika, a mindenki által ismert, megosztó Mónika Show nagyasszonya. Mindez vele történt meg. Sajnálni nem kell. Mert szépen keresett, kijárta az iskolát az emberekkel való beszélgetésből, az odafigyelő, értő hallgatásból. Több gyakorlatot szerzett e téren, mint sok, segítő szakmában dolgozó. Mert itt a témák a réteg adottságaiból fakadóan: kemények.
Emberként vettem a tollam hegyére. Ugyanez történt meg vele. Ismerem. Csak kissé más megvilágításban, a gyerekek révén. Anyukaként. Mintegy 3 éve szült egy kislányt, majd elvált (volt bátorsága hozzá), elvesztette a munkáját és társ, támogatás (tartásdíj), biztos bevétel nélkül maradt egy szép nagy házban. Melyet családi fészeknek indítottak, de nem az lett belőle. Egy válság közepén eladhatatlan kecó.
Támadták, ő védekezett. Bekerítette magát. Hírzárlattal és kilókkal. A bulvár szerint „dagadt lett”. Friss anyukaként jelzem, hogy szülés után 1-2-3 évvel az anyukák java felkapkodja a plusz kilókat krízis nélkül is! A második gyerek után meg sokan le sem adják.
Mindez fél éve történt, hogy kihúzták Móni lába alól a talajt, mely nyugalmat, biztonságot adott neki. Talán már ő is ment volna…
És már pár hónappal később pontosan tudta, mit fog kezdeni az életével. A rosszindulatú híresztelésekkel ellentétben szépen lefogyott, kifésülte a hirtelen kissé kuszának tűnő szálakat. Egyedül. Amire támaszkodhatott: a tudása, a diplomája, az édesanyja mellett még mindig ott a 2 legnagyobb kincse. A lányai! Viktória és Olívia. És, ami nagyon fontos! Van egy építő szenvedélye. Sugárzik, ha azzal foglalatoskodik. A cizelláltabbak, az érdeklődők erről is tájékozódhatnak, mert közösségi portálon osztja meg szenvedélyét.
Példát mutathat sok-sok olyan anyukának (apukának), nőnek (férfinak), akik a gödörből próbálnak kimászni. Mert neki fél év alatt sikerült. És itt nincs esély a „csak ma összezuhanok egy kicsit” című műsorra. MERT EGYEDÜL VAN AZ ÓVODÁS KISLÁNYÁVAL, AKIRŐL GONDOSKODNIA KELL NAP, MINT NAP.
Bármi, amit tudni vélnek róla, nem tőle jövő információ és a legtöbb esetben pontatlan vagy igaztalan. Amivel mintául szolgálhat, az meg nem érdekel senkit. Engem igen. Mert kevés ilyen kemény nőt, anyukát láttam. Nincs rajta fognivaló. Nem iszik, nem drogozik, nem „pászít” félre… Tudatosan, belső kontrollal éli az életét. A husikáját próbálják megfogni, mert ez volt az egyetlen gyenge pontja és azt gondolták, így eladhatóbb egy műsor. Olyanok, akiknek maguknak több rendeznivalójuk is lenne talán.

Mindezt azért írtam le, mert ő nagyon jó példája annak, hogyan lehet talpon maradni és irányt venni a nagy zűrzavarban. Ez mindannyiunk számára lehetséges. Talán egyszer ő is beszél róla.
Csoporton ez alapszabály: mások bírálgatását, kritizálását  nem műveljük, tanácsokat nem osztogatunk. És még egy: bármi, ami itt elhangzik, itt marad a körben. Ami jó, ami neked testhezálló, vedd ki, a többit hagyd bent.
Ha mindenki így cselekedne, nagyobb rend lenne belül és több szeretet körülöttünk. Ami bennünket és a környezetünket is építené, szárnyakra venné.
Ha a romjainkból tápászkodunk és van mire építkeznünk – legfőképp erősségeinkre -, akkor nem botlókövön esünk homlokra, hanem utunk fejlődési lépcsőjén haladunk egy újabb szakaszt.
Mindannyiunknak van erőssége! Erényt, erkölcsöt, tanítást hozunk otthonról. Gyermekkorunkban, fiatal felnőttkorunkban találunk magunknak olyan szenvedélyt, melyért mindent megteszünk, hogy időnként töltekezzünk, épüljünk belőle.
Tanulunk, megtanulunk tanulni, van családunk, tartozunk egy hitbéli vagy egyéb közösségbe. Testünket is műveljük sporttal, kirándulással, sétával, tánccal. Vagy éppen azzal, hogy óva figyeljük az egészségünket, hogy megelőzzük a betegségeket. Ezek mind-mind védőfaktorok. Külső és belső védőfaktorok, melyek csatasorba állnak vagy állítódnak, ha jön a betonfal. Hogy át tudjuk szökellni. Ruganyosság (pl. lelki ruganyosság, boldogulás a nehézségek ellenére: reziliencia ) híján nagyon becsapódunk és szépen csorgunk lefele, mint a Rózsaszín párduc a rajzfilmben. Olyan harmatgyengén, aléltan.
Van, aki innen egyszerűen feláll, leporolja magát (vagy leporolja a családja, a barátai) és ugrik még egyet. Egy nagyobbat. Egészen a fal tetejére. Ott aztán körbenéz, madártávlatból letapogatja, mi van mögötte és fordul egyet. Felrajzolja szemei előtt a mindig is dédelgetett álmait, azt magának az égbe kiálltja (leírja a zsebébe, hogy ne felejtse el!!!) és szerkeszt egy hágcsót. Vagy kettőt. B-tervekkel teletűzdelve. Hogy legyen tudatos, elkészített cselekvési alternatívája.
Szép nyárutót és kellemes őszre készülődést kívánok szeretettel: Bagi Éva

A túlsúly pedig csak egy tünet!

szenvedélyszakértő vagyok. Mit érne az élet szenvedély és élvezetek nélkül?

 

Kedves Olvasó!

 

Ezen a héten (rendhagyóan) egy olvasói levél-válaszomat teszem a blogba, mert nagyon gyakori a kétségbeesett kérdés a fogyókúrás programok dzsungelében elveszettek felől. Rendszereztem némileg az alapelveket!

 

“Nagyon köszönöm a komplex és lényegretörő levelét. Láthatóan törődik az egészségével és úgy tűnik, elveszett a dzsungelben.

Szeretném megkímélni magam attól a hadjárattól, ami más fogyókúrák bírálata után üldözne, így inkább alapelveket írnék, melyek egy teljes életmódváltó program részei. Ezek tartós változást, testsúlymegtartó étrendet és egészséges életet kínálnak jojó-effektus nélkül (amit a koplalás, a reggeli vagy a vacsora elhagyása, az egyoldalú diéták okoznak).

Az Ön testmagasságához ideális testsúly 60 kg körül lenne. Ha hetente nem fogy másfél-2 kg-nál többet, az nevezhető kíméletes, tartós eredményre vezető súlyvesztésnek.

Amikor zsírt szeretnénk bontonai, nagyon vigyázni kell, hogy az aktív metabolizmust (zsírbontást) végző szerveink, elsősorban az izmok ne károsodjanak, “emésztődjenek”. Ebből kifolyólag egy protein alapú, de összetett diétát kell tartani (vitaminokkal, szénhidráttal, ásványi sókkal, esszenciális anyagokkal), melynek napi kalóriája kb. 1500 Kcal kell, hogy legyen. Ezt 2 hetente újraszámoljuk és mérjük a zsír-izom arányt. Ha kell, módosítunk az étrenden. De nem a számolgatással töltjük a napot, sokkal inkább magunk és testünk, közérzetünk reagálásainak figyelgetésével. Mert az életre készülünk. Egy olyan programban, mely nem átmeneti böjtöt hoznak az életbe, hanem felkészítenek az ünnepnapokra, a finom falatokra, a élvezetekre, a testmozgásra.

Ha elolvasta a bemutatkozásomat, én szenvedélyszakértő vagyok. Mit érne az élet szenvedély és élvezetek nélkül?

Mivel a zsír bomlását akadályozza az inzulin megemelkedett szintje a vérben, ezért inzulincsendes órákat kell beiktatni. Ha járt már cukorterhelésen tudja, hogy fiziológiásan (normális test-működés mellett) az inzulin mintegy másfél-2 óra múlva tér vissza a nyugalmi állapotba. Ha nem evett túl sok finomított szénhidrátot, akkor nincs túlszabályozódás, tehát nem lesz az inzulin szintje alacsonyabb a normálnál. (Ebben az esetben a vércukor szint is alacsonyabb lesz, tehát beáll a hipoglikémia, ami ugye éhségérzetet okoz). Ekkor (másfél-két óra múlva) újra ennénk, ami újabb inzulin kilökődést eredményezne, tehát gátolnánk a zsírbontást.

Ezért kb. 4-5-6 óránként eszünk csak. (Alapanyagcserétől, mozgástól, napi ritmustól függően.) És utoljára lefekvés előtt 2 órával már nem. De VACSORÁZNI KELL ÉS REGGELIZNI IS!!! KÖZBEN EBÉDELNI… (Már spóroltunk 2 étkezést és rendszereztük magunkat,a  napunkat! Mindkettő faktor megnyugtató tud lenni.)

Az ebédje legyen a központban! Arányaiban a napi érkezésből 25% reggeli, 50% ebéd és 25% vacsora. Az étrendjében pedig a legtöbb tételt a sok-sok víz adja ki! Nem rostos üdítő vagy egyéb ízesített italok. Utána jöhetnek arányokban az összetett szénhidrátok: gyümölcs-zöldség, teljes kiőrlésű termékek, rizs, krumpli, tészta. Ezt követik a zsírok, olajok, majd a fehérjék.

 

MINDENT MÉRTÉKKEL : EGYSZER SZEDJÜNK, ANNYIT FŐZÜNK, AMENNYI SZÜKSÉGES

A vegyes táplálkozást a WHO-szerint így érdemes összeállítani: 55% szénhidrát, 25% zsír, 15% fehérje.

De ezek csak számok. A túlsúly pedig csak egy tünet. Tünete a helytelen életmódnak, esetlegesen (tapasztalataim szerint gyakran) a mögöttes problémáknak, a helytelen diétáknak.

Szívesen lefogyaszton, de mi a klienseimmel nem csak a zsírt veszítjük el! Nyerünk egy új életmódot. 2-6 hónap alatt. És megtanulunk helyesen táplálkozni, mozogni folyamatos testösszetétel mérések és konzultáció segítségével.Egészségesen!

Jöjjön és legyen Ön is formás, elégedett, egészséges nő. Hisz minimum 80 év még hátravan Nem mindegy, hogyan. Leendő gyermekei pedig már egyből arra az útra állhatnak rá, melyet Ön kitalpalt nekik.

Szeretettel várom!

Bagi Éva “

Spiritualitás nélkül megtelnek az elvonók, a zárt-osztályok, elhagy a biztonság!

„Nyugi! Mi ezt 400 éve csináljuk!”

 

Református vagyok. Hallgattam a gyermekem első ökumenikus óvodai szülői értekezletén Szabó József atyát, az alagi plébánost. Új volt számomra is az élmény, hogy egy oktatási, nevelési intézmény hitbéli, lelki, spirituális értékekről tartja az első szülői értekezletét. Édesanyám pedagógus volt nyugdíjazásáig és most is az (éppen megfelelő számú unokán gyakorolhat). A testvérem is végzettségét tekintve tanár, én is. Az iskola nekem félig az otthont jelentette, mert anyukám sulijában tanultam. Apukám pedagógiai módszereiből, mely kemény szeretettel spékelt volt inkább utólag, de nagy hálával merítgetek.

József atya, aki egyébként hús-vér, megközelíthető, barátságos, gyakran kemény meglátású, de napbarnítottan mosolygós ember, tett már olyan kitételeket, amelyek nekem nagyon a munkámmal csengenek össze (és így a boldog, egészséges, harmonikus, működőképes életvitelre vezetéssel): „Rossz időjárás nincs, csak rossz öltözet.” Szólt ez az ovis kirándulásokat felvezetve a nyári nyitón. Engem ez személy szerint nem sokkolt, mert kincskeresők vagyunk a gyerekekkel (www.geocaching.hu), vitorlázunk, jövünk-megyünk. Jövőre újra bringára pattanunk, mert a kicsi is nagy lett! De sokak belesápadtak.

Vagy a másik történet, ami viszont derültséget váltott ki a színpompás, fa (!) gyermek székeken ücsörgő szülőkből. A plébános úr katolikus középiskolát vezetett kb. 15 éve. És jöttek-mentek az újabbnál újabb oktatásügyi miniszteri ötletelgetések, hogy hogyan is kellene csavarni egyet a nevelési, tanítási elveken. A plébános felhívott egy nálánál tapasztaltabb atyát, hogy akkor mi legyen? Bevezesse vagy sem az újabb agymenést (saját szóhasználatom). Mire érkezett az újabb, számomra feljegyzendő mondat a keresztény nevelésről: „Nyugi… Mi ezt 400 éve csináljuk. Ha innentől kezdve a 3. miniszter is ezt ötletelgeti, akkor megfontoljuk.”

Szenvedélybetegekkel dolgozok. Pl. társfüggéssel, szex-dependenciával, alkoholizmussal, táplálkozási kontrollvesztőkkel küzdő embereknek segítek irányt venni. A beszélgetések során rendre kiderül, hogy a fejlődési lépcsők valamelyike, de általában a 3-10 éves kor körüli állomás csorbát szenvedett: a szeretetben, a bizalom megerősítésében, a szociális kapcsolatok kialakításában. És társult, szervült a rögzült tévhit: én nem vagyok szeretetreméltó, nem panaszkodhatok, nem berzenkedhetek. Jobb, ha viselkedek , teljesítek és akkor anya és apa nem ordibál egymással vagy talán el sem válnak. Jobb, ha be sem pisilek este, mert akkor újra ordibálnak. De úgy szeretném letenni azt a pelust… és valahogy időnként este bepisilek. És hajnalban hallgathatom az újabb veszekedést, mert anya nem tud megtanítani, meg stb. Olyan jó lenne, ha szeretnék egymást, nem válnának el és esetleg néha kirándulnánk! Vagy csak fagyiznánk, játszanánk! Együtt lennénk! Apa nem dolgozna esténként, anya nem borozna. Olyan jó lenne valakivel ezt megbeszélni…

És rájön a gyermek, mert láthtja, ha nem vesszük el ezt a lehetőséget tőle, hogy Jézussal lehet megbeszélni, aki mindenható és segít a Jóistennel nekem. Mert vannak olyan dolgok, amiket csak ők tudnak megváltoztatni. És a kicsi, legnagyobb magányában, este, elalváskor érezni tudja az Atya és a Fiú szeretetét a Szentlélek által. És megnyugszik. Jó lesz neki ez a biztonság és ott lesz vele, míg élni fog.

Hívő emberrel kevésbé történik meg mindaz a külső ágenstől (alkohol, drog, partner, viselkedés –vásárlás, szex- stb.) függő viszonyba keveredés, melytől elvesztik önmagukat. Mert jól ismerik belső békéjüket. Hitéletükkel tapasztalták piciny koruktól kezdve.

Általam leginkább tisztelt és természetes mentorként is tekintett Takách Gáspár főorvos úr, aki a Merényi Kórház Addiktológiai Osztályát vezeti is hívő ember. Református. Valamiért működik ott a felépülési munka! Egészségtudattal (nem naponta rigmusokba szedett betegségsulykolással), szeretettel, bizalommal, biztonsággal.

Manapság spiritualitásban kevésbé, fogyasztásban annál inkább jártasakat a hit felé kormányozni rettenetesen nehéz. És nem is erőltethető. Ezért dolgoznak sokan, egy Felsőbb Erővel. Mások a szeretet és a közösség erejével. Az erősségek, az erények megkeresésével, tudatosításával. Mert így elfogadható, hogy vannak dolgok, amin változtathatunk, és attól boldogak leszünk. De életünknek egy bizonyos részét olyan dolgok befolyásolják, melyen változtatni nem tudunk, legfeljebb lelki békével, elfogadhatunk. Ha ráhagyatkozunk a hitünkre.

Istenem,
Adj lelki Békét
Annak elfogadására,
Amin változtatni nem tudok,
Bátorságot,
Hogy változtassak azon,
Amin tudok,
És Bölcsességet,
Hogy felismerjem a kettő
Közötti különbséget.

Szép hétvégét kívánok szeretettel: Bagi Éva